Skocz do zawartości

Zdjęcie

Akronimy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 26 październik 2016 - 20:28

Jak może zauważyliście od pewnego czasu niektóre akronimy są podkreślone i po najechaniu na nie kursorem pojawia się dymek z wyjaśnieniem. Jakiś czas temu dodałem kilka takich akronimów (począwszy od KW ;-)) najczęściej pojawiających się w Waszych wypowiedziach i mających związek z nauką, czyli OTW, STW,, QED, QFT, QM oraz dziś ESA, NASA (których początkowo nie chciałem jednak dodawać). Dajcie znać jeśli uważacie, że przydałoby się rozwinąć tę listę o jakieś inne akronimy, których znaczenie może nie być dla wszystkich oczywiste.

• 0

Reklamy Google

#2 TrzyGrosze

TrzyGrosze

Twarz specjalnej troski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1761 postów
  • LokalizacjaGrodzisko Sirada

Napisano 27 październik 2016 - 07:29

W interesującym i poczytnym wątku: http://forum.kopalni...l/topic/24148-błyskawiczne-tunelowanie/, powstał prywatny :) akronim nihilo: "wprowadźmy sobie może tu "pdp" zamiast "prawdopodobieństwo", bo to "prawdopodobieństwo" się nieprawdopodobnie niewygodnie wklepuje w klawiaturę :D ".

Użytkownik TrzyGrosze edytował ten post 27 październik 2016 - 07:32

• 0

#3 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 16:59

Wydaje mi się, że jeśli wchodzi się w coś takiego, to trzeba liczyć się z dość długą listą. ;)

No bo jak matematykom/ informatykom nie wrzucić choćby NWD (gcd) czy NWW (LCM), innym gburom DM (choć na forum polską manierą dominuje CM, czasem CzM ;))? Zacząłbym od polskich uczelni, bo głupio, gdy dla kogoś UW, UWr, PW, PWr, PP (z UP może być problem, a uczelnie krakowskie z pewnością mi wybaczą ;)) to jakaś zagadka…

Pomysłów z pewnością namnożą kolejni użytkownicy. Zachęcam!

#4 thikim

thikim

Kierownik robót

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3857 postów

Napisano 27 październik 2016 - 17:24

Listę się przyda rozwinąć. Ale nie po to aby była nieużywana. Trzeba do tego podejść na spokojnie, a nie tworzyć bezużyteczne byty.

KW, STW, OTW, NASA, ESA  - OK.

Cała reszta - do bani.

Użytkownik thikim edytował ten post 27 październik 2016 - 17:25

• 0

#5 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 17:38

Nie jestem [meta]informatykiem (raczej [meta]fizykiem ;)), ale dostałem w twarz. Najwyższy Wspólny Dzielnik jest do bani?! Wasze kreśliłeś się popełnieniem wielu linijek kodu? No chyba, że w LOGO. ;)

#6 pogo

pogo

1010011010

• Moderatorzy
  • 2858 postów

Napisano 27 październik 2016 - 20:29

NNW i NWD raczej rzadko są tutaj potrzebne.

Natomiast warto uzupełnić uczelnie, w tym zagraniczne (na chwilę obecną przychodzi mi do głowy tylko MIT) i inne jednostki naukowe (CERN) a także różne inne narzędzia naukowe (LHC, JWST)

2-literowych skrótów uczelni trochę się boję... za łatwo coś innego może podpaść...

• 0

#7 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 27 październik 2016 - 21:34

LHC

W tym ograniczeniu obraziłeś już większość środowiska. Miałbym problem z ograniczeniem do pięciu ;)

https://en.wikipedia...article_physics

A gdzie ILC czy CLIC?

JWST

Podobnie.Dostrzegam tu jakiś jankesocentryczny punkt widzenia. ;)

przychodzi mi do głowy tylko MIT) i inne jednostki naukowe (CERN)

No też niewiele, i nazbyt wybiórczo. :)

NNW i NWD raczej rzadko są tutaj potrzebne.

Zapomniałeś już bardzo znczącego usera LWG (LWGula)? :)

#8 pogo

pogo

1010011010

• Moderatorzy
  • 2858 postów

Napisano 28 październik 2016 - 00:43

Nie starałem się wypełniać kompletu potrzebnych skrótów, a raczej nakierować na ich uzupełnianie.

jestem wybitnie słaby w przypominaniu sobie akronimów w tym kierunku. Łatwiej mi idzie ich rozszyfrowywanie, lub wręcz skracania pełnych nazw w myślach, gdy mi pełne nazwy mniej mówią niż, to do czego się przyzwyczaiłem w wersji krótkiej.

Ale bardzo ważne by w słowniku pojawiło się TLA - three-letter acronim 

• 0

#9 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 28 październik 2016 - 00:44

akronim nihilo: "wprowadźmy sobie może tu "pdp" zamiast "prawdopodobieństwo", bo to "prawdopodobieństwo" się nieprawdopodobnie niewygodnie wklepuje w klawiaturę :D ".

Ale akronim (skrótowiec) i skrót to różne rzeczy. :)

Zacząłbym od polskich uczelni, bo głupio, gdy dla kogoś UW, UWr, PW, PWr, PP (z UP może być problem, a uczelnie krakowskie z pewnością mi wybaczą ;)) to jakaś zagadka…

Dlatego właśnie niechętnie dodałem ESA/NASA, żeby nie dodawać i uczelni itp. Wolałbym umieścić tam jedynie takie, które najczęściej się przewijają lub których użycie może nie być jasne dla wszystkich.

Aha, zmiany pojawią się tylko w nowych postach. Wobec starszych należałoby wymusić ich odświeżenie, ale ze względu na możliwe problemy, gdyby okazało się, że forum zacznie znowu pobierać także artykuły z CMS — tego nie zrobię.

• 0

#10 TrzyGrosze

TrzyGrosze

Twarz specjalnej troski

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1761 postów
  • LokalizacjaGrodzisko Sirada

Napisano 28 październik 2016 - 08:22

Ale akronim (skrótowiec) i skrót to różne rzeczy. :)

Dzięki.:)
Byłem błędnie :( zaprogramowany.

Użytkownik TrzyGrosze edytował ten post 28 październik 2016 - 08:23

• 0

#11 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 28 październik 2016 - 14:13

Zresztą i tak nie ma to znaczenia. System obsługuje dowolne ciągi znaków, więc „pdp.” można też dodać. ;)

• 0

#12 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 05 listopad 2016 - 18:23

Wilk, czy można podejrzeć jakoś tę listę? Nie chodzi mi o krytykę, a ewentualne rozwinięcie (jeśli a, to i b ;)).

Pytam, bo osobiście sądzę, że przy toczonych dyskusjach warto dodać DM (ciemna materia; unikniemy dziwnych skrótów), BB (stanowczo Wielki Wybuch, choć polska nazwa pasuje jak pięść do oka ;)), SN (supernowa). Dalej już nie brnę, ale pewnie przydałyby się również BH (czarna dziura), WD (biały karzeł), … ;)

Zastanawiam się również, czy nie warto tytułem niesienia "kaganka wiedzy" rozkminiać pewnych jednostek, przykładowo mAh (może być przydługie: "miliamperogodzina – jednostka pojemności akumulatora; właściwie ładunek elektryczny, który akumulator może oddać. 1 mAh = 10-3 Ah = 10-3 A * 3,6*103 s = 3,6 C." ;)).

#13 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 05 listopad 2016 - 19:15

Powyżej wymieniłem wszystkie jakie dodałem. Dopisałem do niej jeszcze JWST, HST i LHC. DM i pozostałe podane, to dla mnie bardziej kwestia umowna, niż prawdziwy akronim i ich znaczenie może być mnogie, w zależności od dziedziny. Takich, podobnie jak nazw uczelni, raczej wolałbym unikać. Dodawanie jednostek miar, to już zupełnie przesada. ;)

• 0

#14 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 05 listopad 2016 - 19:42

Rozumiem. Na dzień dobry nie odpuszczę np.:

Zastanowię się jeszcze co dodać minimalnie, bo jak się rozpędzę, będzie zbyt długo. ;)

#15 dexx

dexx

Gwarek

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 05 listopad 2016 - 20:14

Jak tylk zobaczyłem o czym jest ten wątek przyszedł mi na myśl akronim który był na samym początku książk do nauki C/C++. Po polskiemu to będzie BZU czytaj Bez Zbędnych Udziwnień :)

• 0

#16 ~Astro

~Astro
  • Goście

Napisano 05 listopad 2016 - 20:19

Wilk. Jak widzę, przeczytałeś. Zatem "zlewka", czy potrzeba "dłuższego czasu na procedowanie"? ;)

Po polskiemu to będzie BZU czytaj Bez Zbędnych Udziwnień :)

BZU może nie jest zbyt niebezpieczne, ale nazbyt dwuznaczne. ;)

https://www.elektron...we-typu-bzu-01/

#17 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 08 listopad 2016 - 00:55

Jeśli coś ma się pojawić, to się pojawi. :) Temat na propozycje pozostaje zawsze otwarty i można coś sugerować, co może nie być zrozumiałe dla czytelników (forum, bo na portalu te objaśnienia oczywiście się nie pojawią) i taki opis mógłby robić za wprowadzenie „aha, to o tym rozmawiają”, jeśli komuś nie chce się szukać na Wiki.

CERN dodałem, choć to akronim z rodzaju „każdy zna”. Co do pozostałych waham się, bo nie wiem czy dodawanie wszystkich teleskopów, akceleratorów, nazw uczelni i organizacji ma sens. Może widzicie to w inny sposób, ale nie chodziło mi tutaj, by dawać wyjaśnienia do absolutnie każdego trzyliterowca, szczególnie jeśli pojawić się ma tylko raz na pół roku gdzieś w dyskusji. Bardziej upatrywałem tutaj zastosowanie dla nazw teorii/dziedzin. Natomiast co do LEP, to on już nie istnieje…

• 0

#18 dexx

dexx

Gwarek

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 181 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 08:32

w sumie apropos akronimów sugeruje przeczytać list jaki Elon Musk wysłał kiedyś do załogi SpaceX:

https://plus.google....sts/bKzSoTimHEH

• 1

#19 pogo

pogo

1010011010

• Moderatorzy
  • 2858 postów

Napisano 08 listopad 2016 - 14:12

Ja wciąż mam problem z rozpoznaniem o czym jest mowa gdy w artykule pojawia się skrót MSK...

• 0

#20 wilk

wilk

wilk wilkowy

• Administratorzy
  • 3065 postów
  • LokalizacjaIRCnet

Napisano 08 listopad 2016 - 16:15

Problem zaczyna się, gdy jeden akronim nagle okazuje się posiadać kilka rozwinięć.

• 0