Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bieganie w minimalistycznych butach zwiększa objętość mięśni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 KopalniaWiedzy.pl

Napisano 05 październik 2016 - 13:42

Najnowsze badanie Politechniki Hongkońskiej i Uniwersytetu Harvarda wykazało, że bieganie w minimalistycznych butach zwiększa objętość mięśni stóp i nóg. Wg naukowców, rozwiązanie można by wykorzystać w programach rehabilitacyjnych.

Dr Roy Cheung zebrał grupę 38 biegaczy - 21 mężczyzn i 17 kobiet - z lokalnych klubów (średnia wieku to 35 lat). Biegali oni średnio od 6 lat w tradycyjnych butach z ponad 5-mm spadkiem od pięty do palców. Obuwie było wyposażone we wkładki amortyzujące i wsparcie dla łuku stopy.

Dwadzieścia osób wylosowano do grupy eksperymentalnej, która wzięła udział w półrocznym programie treningowym. Ochotnicy dostali minimalistyczne buty oraz ćwiczenia do wzmacniania łydek i treningu równowagi. Górę pięciopalczastych butów wykonano z rozciągliwej tkaniny. Grubość podeszwy na całej długości wynosiła 3 mm. Nie było wkładek amortyzujących ani wsparcia dla łuków stopy. Pozostałe osoby przechodziły ten sam 6-miesięczny program treningowy, ale w tradycyjnych butach.

Przed i po półrocznej interwencji wszyscy przeszli rezonans magnetyczny (MRI) mięśni prawej nogi i stopy. Okazało się, że po zakończeniu programu średnia objętość zewnętrznych mięśni stopy (ang. extrinsic foot muscles, EFM), które mocują stopę do nogi, wzrosła w grupie eksperymentalnej z ok. 25.100 mm3/kg do 27.000 mm3/kg (+7,05%). W przypadku łączących piętę i palce wewnętrznych mięśni stopy (ang. intrinsic foot muscles, IFM) objętość wzrosła z ok. 4.600 mm3/kg do blisko 5000 mm3/kg (+8,8%).

W grupie eksperymentalnej wzrost objętości mięśni stopy przypisano głównie mięśniom z przodu stopy. Średni przyrost mięśni z przodu i tyłu stopy wynosił, odpowiednio, 11,9 i 6,6%.

W grupie kontrolnej objętość mięśni stopy i nogi pozostała taka sama.

Naukowcy zauważyli, że im bardziej regularnie ktoś stosował minimalistyczne obuwie, tym większe przyrosty mięśni stwierdzano.

Ponieważ minimalistyczne buty nie mają wkładek amortyzujących ani wsparcia dla łuków stopy, IFM i EFM, które spełniają funkcje stabilizatorów łuków, są bardziej obciążone. Wzrost objętości EFM może więc być skutkiem wyższych napięć i sił generowanych w tylnych i bocznych mięśniach łydki.

Ponadto lądowanie na środkowej/przedniej części stopy w większym stopniu stymuluje przednią część stopy, zwłaszcza staw śródstopno-paliczkowy.


« powrót do artykułu
  • 0

Reklamy Google

#2 aligru

aligru

    Górnik

  • Nowi użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 30 listopad 2017 - 12:23

Ciekawa informacja. Może dlatego jak się patrzy na stronach dla biegaczy pokroju [link] to wszędzie polecają tego typu obuwie


Użytkownik pogo edytował ten post 30 listopad 2017 - 14:01

  • 0