Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
wilk

Poradnik forumowicza - FAQ

Rekomendowane odpowiedzi

 • W artykule zauważyłem/am błąd merytoryczny, stylistyczny lub literówkę – co zrobić, jak to zgłosić?

Preferowanym sposobem zgłaszania jest skorzystanie z linka „Zgłoś odpowiedź”, dostępnego przy każdym wpisie na forum (prawy górny róg) i wyjaśnienie w formularzu, który się pojawi na czym on polega. Zgłoszenie błędu za pomocą normalnego komentarza nie daje gwarancji, że zostanie on zauważony, a błąd poprawiony, lecz śmiało możesz też tak zrobić.

zgłoś.png

 • Zapomniałem/am dopisać coś do swojej poprzedniej wiadomości – jak mogę to zrobić?

Jeśli po Twoim komentarzu nikt nie zamieścił swojego, a Twój poprzedni komentarz nie jest starszy niż 15 minut, to skorzystaj z opcji „Edytuj” dostępnej pod swoim postem. W przeciwnym razie zamieść osobny komentarz. Jeśli jednak zamieścisz kilka komentarzy jeden zaraz po drugim w krótkim odstępie czasu (60 minut), to zostaną one sklejone automatycznie przez forum lub przez moderatora.

edytuj.png

 • Chciał(a)bym zacytować wypowiedź innej osoby – jak to poprawnie zrobić?

Cytuj wyłącznie fragment tekstu, do którego chcesz się odnieść. Forum umożliwia to w bardzo prosty sposób poprzez zaznaczenie fragmentu wypowiedzi i wybranie opcji „Cytuj ten fragment” w dymku, który się pojawi.

cytuj.png

Nie cytuj w żadnym razie całej wypowiedzi innej osoby, a tym bardziej całej treści artykułu. Nie cytuj również każdego zdania z osobna. Jeśli odpowiadasz osobie bezpośrednio powyżej, to cytowanie możesz opuścić. Bo czy w realnym świecie zrobił(a)byś tak jak poniżej?

— Ale ładna pogoda.

— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda.

— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower?

— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower? OK!

 • Ktoś mnie (lub kogoś innego) obraża, zamieścił wulgarny obrazek lub link do nieodpowiedniej treści – co mam zrobić?

Użyj w tym celu wspomnianego wcześniej „Zgłoś odpowiedź”. Moderatorzy przyjrzą się tej wypowiedzi i w odpowiedni sposób zareagują — usuwając ją, ostrzegając winowajcę i w razie potrzeby blokując. Staraj się nie reagować publicznie na takie treści, bowiem eskaluje to tylko sprzeczkę i psuje dotychczasową dyskusję.

 • Natrafiłem/am na ciekawy artykuł sprzed kilku miesięcy/lat – czy mogę w nim odpowiedzieć?

Jasne, nie mamy nic przeciwko powracaniu do wcześniejszych artykułów. Staraj się jednak, by odkopując tak dawny temat samemu wnieść coś nowego i wartościowego do dyskusji, uaktualnić temat o nowe informacje, rozszerzyć go.

 • Nie zgadzam się z artykułem, użytkownikiem, obecnym stanem wiedzy lub mam własną ciekawą teorię, ale inni się ze mną sprzeczają, nie chcą mi wierzyć – dlaczego?

Jesteśmy serwisem popularnonaukowym, więc inni dyskutanci będą oczekiwać od Ciebie uwiarygodnienia własnych słów, poparcia ich odesłaniami do racjonalnych, rzetelnych badań czy publikacji naukowych. Ma to znaczenie tym większe, im bardziej Twoja opinia jest kontrowersyjna lub w opozycji do bieżącego stanu nauki. Jeśli jednak chcesz pogdybać lub wprowadzić inne zagadnienie, to zapraszamy do działu „Luźne gatki”.

 • Chciał(a)bym zamieścić informację o jakimś ciekawym odkryciu, wynalazku, teorii – gdzie mogę to zrobić?

Skorzystaj z ogólnego działu „Luźne gatki”. Działy tematyczne służą za komentarze do artykułów i założenie w nich tematu nie spowoduje pojawienia się artykułu na stronie głównej serwisu. Twoja wiadomość nie może mieć jednak charakteru reklamowego. Jeśli jesteś zainteresowany/a zamieszczeniem artykułu sponsorowanego, udzieleniem wywiadu lub zrecenzowaniem pozycji książkowej, to skontaktuj się z redakcją Kopalni. W przeciwnym razie Twój temat może zostać przeniesiony lub usunięty przez moderatora.

 • Potrzebuję zamieścić w swojej wiadomości ilustrację lub załączyć dokument – jak to zrobić?

Możesz skorzystać z opcji dołączenia załącznika, a następnie osadzenia go w treści komentarza. Miej jednak na uwadze, że serwis nie jest hostingiem i oferuje tylko ograniczone miejsce każdemu użytkownikowi. Niemniej raz zamieszczony dokument możesz dołączać do przyszłych swoich postów ze swojej forumowej biblioteczki mediów. W przypadku plików większego rozmiaru umieść je w specjalnym serwisie hostującym takie dokumenty. Pamiętaj, by nie osadzać grafik dużego formatu w postach — użyj zamiast tego odnośnika lub miniaturki.

 • Fragment lub całość mojej wypowiedzi zniknęły – dlaczego mnie cenzurujecie?

Najwyraźniej moderator uznał, że Twój komentarz narusza w jakiś sposób regulamin Kopalni. Możliwe, że zamieściłeś/aś tam wulgaryzmy, zamiast atakować argumenty zaatakowałeś/aś bezpośrednio inną osobę, zamieściłeś/aś reklamę lub pisałeś/aś zupełnie nie na temat itp. Dotyczy to również Twojego profilu, w tym awatara i sygnaturki. Sprawdź swoje wiadomości prywatne na forum, zapewne jest tam już wyjaśnienie od moderatora.

 • Zniknęły moje odpowiedzi w dziale „Pytania i odpowiedzi” – co jest grane?

Dział ten służy do zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi innym użytkownikom, jeśli jesteśmy takich w stanie udzielić. Wszelkie odpowiedzi nie na temat lub celowo wprowadzające w błąd są usuwane z widoku. (moduł „pytania i odpowiedzi” nie jest obecnie dostępny)

 • Jestem „nowym użytkownikiem” – co to znaczy, dlaczego?

Oznacza to, że dopiero dołączyłeś do forum i potwierdziłeś swoją rejestrację. Nowi użytkownicy mają ograniczone możliwości edytowania postów, zakładania nowych tematów, wysyłania prywatnych wiadomości czy modyfikowania swojego profilu. Ich wypowiedzi są też uważniej obserwowane przez moderatorów. Gdy udzielisz się przynajmniej 10 razy na forum i Twój staż będzie dłuższy niż 7 dni, to automatycznie staniesz się pełnoprawnym jego użytkownikiem.

 • W moim profilu mam przypisany tytuł „Górnik”, a inni mają „Sztygar” lub „Lis major” – o co chodzi?

Są to tak zwane rangi. Liczba kropek i tytuł rangi są zależne od aktywności użytkownika w serwisie. Jeśli nie jesteś zadowolony(a) ze swojego opisu lub chcesz ustawić indywidualny tekst, to możesz zmienić go edytując swój profil, aczkolwiek musisz mieć już przynajmniej 250 postów na koncie (trzecia gwiazdka).

 • Nie podoba mi się moja nazwa na forum – czy mogę/możecie ją zmienić?

Tak, możesz to zrobić do 3 razy w ciągu 90 dni, pod warunkiem, że nie jesteś nowym użytkownikiem forum. Nie używaj jednak tego, by wprowadzać innych użytkowników w błąd i miej na względzie, że wszystkie dotychczasowe posty również uzyskają Twoją nową nazwę. Historia zmian nazw jest widoczna dla moderatorów.

 • Mam problem, który nie został omówiony powyżej – co zrobić?

Kieruj się zdrowym rozsądkiem, kulturą i zasadami netykiety. W razie dalszych wątpliwości możesz skontaktować się z moderatorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×