Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik forumowicza - FAQ

poradnik FAQ

 • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 wilk

wilk

  wilk wilkowy

 • Administratorzy
 • 3077 postów
 • LokalizacjaIRCnet

Napisano 23 październik 2014 - 17:17

 • W artykule zauważyłem/am błąd merytoryczny, stylistyczny lub literówkę – co zrobić, jak to zgłosić?

Preferowanym sposobem zgłaszania jest skorzystanie z linka „Zgłoś”, dostępnego pod każdym postem na forum i wyjaśnienie w formularzu, który się pojawi na czym on polega. Zgłoszenie błędu za pomocą normalnego komentarza nie daje gwarancji, że zostanie on zauważony i poprawiony.

 • Zapomniałem/am dopisać coś do swojej poprzedniej wiadomości – jak mogę to zrobić?

Jeśli po Twoim komentarzu nikt nie zamieścił już swojego, a Twój poprzedni komentarz nie jest starszy niż 15 minut, to skorzystaj z linka „Edytuj” dostępnego pod postem. W przeciwnym razie zamieść osobny komentarz. Jeśli jednak zamieścisz kilka komentarzy jeden zaraz po drugim w krótkim odstępie czasu (24 godziny), to zostaną one sklejone automatycznie przez forum lub przez moderatora.

 • Chciał(a)bym zacytować wypowiedź innej osoby – jak to poprawnie zrobić?

Cytuj wyłącznie fragment tekstu, do którego chcesz się odnieść. Forum umożliwia to w bardzo prosty sposób poprzez zaznaczenie fragmentu tekstu i wybranie opcji „Cytuj” w dymku, który się pojawi. Nie cytuj w żadnym razie całej wypowiedzi innej osoby lub całej treści artykułu, nie cytuj także każdego zdania z osobna. Jeśli odpowiadasz osobie bezpośrednio powyżej, to cytowanie możesz opuścić.
 
— Ale ładna pogoda.
— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda.
— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower?
— Ale ładna pogoda. Tak, to prawda. Idziemy na rower? OK!

 • Natrafiłem/am na ciekawy artykuł sprzed kilku miesięcy/lat – czy mogę w nim odpowiedzieć?

Jasne, nie mamy nic przeciwko powracaniu do wcześniejszych artykułów. Staraj się jednak, by odkopując tak dawny temat wnieść coś nowego i wartościowego do dyskusji, uaktualnić temat o nowe informacje, rozszerzyć go.

 • Nie zgadzam się z artykułem, użytkownikiem, obecnym stanem wiedzy lub mam własną ciekawą teorię, ale inni się ze mną sprzeczają, nie chcą mi wierzyć – dlaczego?

Jesteśmy serwisem popularnonaukowym, więc inni dyskutanci będą oczekiwać od Ciebie uwiarygodnienia własnych słów, poparcia ich odesłaniami do racjonalnych, rzetelnych badań czy publikacji naukowych. Ma to znaczenie tym większe, im bardziej Twoja opinia jest kontrowersyjna lub w opozycji do bieżącego stanu nauki. Jeśli jednak chcesz pogdybać, to zapraszamy do działu „Luźne gatki”.

 • Chciał(a)bym zamieścić informację o jakimś ciekawym odkryciu, wynalazku, teorii – gdzie mogę to zrobić?

Skorzystaj z ogólnego działu „Luźne gatki”. Działy tematyczne służą za komentarze do artykułów i założenie w nich tematu nie spowoduje pojawienia się artykułu na stronie głównej serwisu. Twoja wiadomość nie może mieć jednak charakteru reklamowego. Jeśli jesteś zainteresowany/a artykułem sponsorowanym, to skontaktuj się z redakcją Kopalni. W przeciwnym razie Twój temat może zostać przeniesiony lub usunięty przez moderatora.

 • Potrzebuję zamieścić w swojej wiadomości ilustrację lub załączyć dokument – jak to zrobić?

Możesz skorzystać z opcji dołączania załącznika i osadzenia go w treści komentarza. Miej jednak na uwadze, że serwis nie jest hostingiem i oferuje tylko ograniczone miejsce każdemu użytkownikowi. Aczkolwiek raz zamieszczony dokument możesz dołączać do innych przyszłych postów ze swojej forumowej biblioteczki mediów. W przeciwnym razie umieść je w specjalnym serwisie hostującym dokumenty. Nie osadzaj grafik dużego formatu w postach, użyj zamiast tego odnośnika lub miniaturki.

 • Jakiś fragment lub całość mojej wypowiedzi zniknęły – dlaczego mnie cenzurujecie?

Najwyraźniej moderator uznał, że Twój komentarz narusza w jakiś sposób regulamin Kopalni. Możliwe, że zamieściłeś/aś tam wulgaryzmy, zamiast atakować argumenty zaatakowałeś/aś bezpośrednio inną osobę, zamieściłeś/aś reklamę lub pisałeś/aś zupełnie nie na temat itp. Dotyczy to również Twojego profilu, w tym sygnaturki. Sprawdź swoje wiadomości prywatne na forum, zapewne jest tam już wyjaśnienie od moderatora.

 • Zniknęły moje odpowiedzi w dziale „Pytania i odpowiedzi” – co jest grane?

Dział ten służy do zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi innym użytkownikom, jeśli jesteśmy takich w stanie udzielić. Wszelkie odpowiedzi nie na temat lub celowo wprowadzające w błąd są usuwane z widoku.

 • Jestem „nowym użytkownikiem” – co to znaczy, dlaczego?

Oznacza to, że dopiero dołączyłeś do forum i potwierdziłeś swoją rejestrację. Nowi użytkownicy mają ograniczone możliwości edytowania postów, zakładania nowych tematów czy modyfikowania swojego profilu. Ich wypowiedzi są też bardziej uważnie obserwowane przez moderatorów. Gdy udzielisz się przynajmniej 10 razy na forum automatycznie staniesz się pełnoprawnym jego użytkownikiem.

 • W moim profilu mam przypisany tytuł „Górnik”, a inni mają „Sztygar” lub „Lis major” – o co chodzi?

Są to tak zwane rangi. Ilość kropek i tytuł rangi są zależne od aktywności użytkownika w serwisie. Jeśli nie jesteś zadowolony(a) ze swojego opisu lub chcesz ustawić indywidualny tekst, to możesz zmienić go edytując swój profil, aczkolwiek musisz mieć przynajmniej 250 postów w serwisie (trzecia gwiazdka).

 • Nie podoba mi się moja nazwa na forum – czy mogę/możecie ją zmienić?

Tak, możesz to zrobić do 3 razy w ciągu 30 dni, pod warunkiem, że nie jesteś nowym użytkownikiem forum. Nie używaj jednak tego, by wprowadzać innych użytkowników w błąd i miej na względzie, że wszystkie dotychczasowe posty również uzyskają Twoją nową nazwę. Z drugiej strony zmiana nazwy jest nawet zalecana przynajmniej raz, gdyż odseparowuje Cię od Twojego faktycznego loginu na forum. Historia zmian nazw jest widoczna dla moderatorów.

 • Mam problem, który nie został omówiony powyżej – co zrobić?

Kieruj się zdrowym rozsądkiem, kulturą i zasadami netykiety. W razie dalszych wątpliwości możesz skontaktować się z moderatorem.


 • 0

Reklamy Google

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: poradnik, FAQ