Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jak wykorzystać prezent od wywiadu?

Rekomendowane odpowiedzi

NASA zastanawia się, jak  najlepiej wykorzystać dwa teleskopy szpiegowskie, przekazane agencji w ubiegłym roku przez US National Reconnaissance Office (NRO). Teleskopy nigdy nie były używane i znajdują się w Rochester w stanie Nowy Jork. To urządzenia klasy Hubble'a. Ich lustra mają średnicę 2,4 metra i charakteryzują się 100-krotnie większym polem widzenia. Są przy tym mniejsze od słynnego teleskopu.

Niezwykły prezent poruszył w ubiegłym roku społeczność naukową. Nieczęsto zdarza się, by agencje wywiadowcze przekazywały swój sprzęt do użytku cywilnego. A rozdawanie urządzeń klasy Teleskopu Hubble'a to ewenement na światową skalę.

Przedstawiciele NRO nie wyjaśnili, dlaczego postanowili pozbyć się teleskopów.  Rzecznik prasowa agencji szpiegowskiej, Loretta DeSio stwierdziła: Sprzęt jest mniej więcej tej samej wielkości co Hubble, ale wykorzystuje nowocześniejsze, znacznie lżejsze lustro i nowocześniejszą technologię. Niektóre urządzenia zostały z nich usunięte. Nie chciała jednak zdradzić, jakie były to urządzenia. Poinformowała jedynie, że oba teleskopy zostały zbudowane na przełomie obecnego i poprzedniego wieku. Specjaliści, którzy mają wiedzę na temat urządzeń wykorzystywanych przez agencje szpiegowskie zapewniają, że optyka teleskopów stoi na najwyższym światowym poziomie. Astrofizyk z Princeton University, David Sprengel, mówi, że teleskopy szpiegowskie są np. wyposażone w drugie lustro, które pozwala na lepsze skupienie obrazu z wybranego obszaru.

Teleskopy muszą zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia, takie jak np. kamery. NASA musi też określić ich przenaczenie i stworzyć odpowiednie pozycje w budżecie na potrzeby ich misji.

Wiadomo, że urządzenia nie zostaną wykorzystane do fotografowania powierzchni Ziemi. Nie chcemy, by posądzono NASA, że jest agencją szpiegowską - powiedział George Fletcher z Marshall Space Flight Centre.

Od wczoraj trwa dwudniowa narada, w czasie której specjaliści zastanawiają się nad jak najlepszym wykorzystaniem nowych urządzeń. Chcemy czegoś więcej niż stwierdzenia 'OK, mamy kosmiczny teleskop, skierujmy go na gwiazdy' - dodaje Fletcher.

Początkowo pojawił się pomysł, by jeden z teleskopów wykorzystać do badania ciemnej energii. Postanowiono jednak rozważyć też inne możliwości. Podczas dwudniowej burzy mózgów zostanie przedstawionych 33 propozycji. Wśród nich znalazał się pomysł wysłania jednego z teleskopów na orbitę Marsa. Miałby tam albo wykonywać fotografie powierzchni Czerwonej Planety, albo też posłużyć do badania przestrzeni kosmicznej z innego punktu, niż robią to obecnie używane teleskopy. Inne propozycje zakładają wykorzystanie telekopów do poszukiwania egzoplanet, obserwacji kosmosu w ultrafiolecie czy wykonanie dokładnej mapy asteroid i innych obiektów krążących wokół Ziemi.

Szczegółowy raport z obrad zostanie opublikowany w maju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna wiadomość. Może teraz badania kosmosu ulegną przyspieszeniu. No i zostanie rozwiązany problem starzejącego się Huble'a i jego opóźniajacego się następcy - teleskopu Jamesa Webba (JWST).

Osobiście zaprzągłbym oba "nabytki" do szerokiego spektrum prac z naciskiem na poszukiwanie pozasłonecznych planet wielkości Ziemi. Poza tym oba znajdujące się na różnych orbitach mogłyby symulować znacznie większy teleskop, a co za tym idzie zajrzelibyśmy dalej i dostrzeglibyśmy mniejsze obiekty.

  • Pozytyw 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezły prezent. Moim zdaniem agencje powinny bardziej interesować się rozwojem nauki i częściej przekazywać takie "podarunki", rozwój technologii jakby nie patrzeć na pewno przyczyni się i do rozwoju tych właśnie agencji. Rozwój jest na wagę złota, albo i więcej.

Mam tylko nadzieję, że teleskopy będą dobrze wykorzystane, na coś, czego do tej pory (bez takiego sprzętu) badanie było niemożliwe lub przynajmniej bardzo trudne. Trzymam kciuki i liczę na to, że teleskopy przydadzą się w skali większej niż nawet przewidywano ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak zwykle, w naszych dzisiejszych realiach, na przeszkodzie może stanąć jeden "tyci tyci" problem. Pieniądze!!! Nauka zwalnia tempo w porównaniu do poprzednich lat, bo łatwiej ograniczyć finansowanie badań niż powalczyć z nieudolnością i darmozjadztwem molocha, jakim jest administracja. JWST odłożony w czasie z powodu ograniczonego finansowania, Projekt ORION to samo oraz wycofanie ze służby promów kosmicznych czy odłożenie w czasie eksploracji Księżyca i Marsa... wymieniać można bardzo wiele..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zgodnie z życzeniami obywateli. Obywatele chcą mieć więcej socjalu, to skądś te pieniądze trzeba wziąć. A akurat nauka to propagandowo mało nośny temat, więc łatwo obciąć.

  • Pozytyw 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden z Was nie zwrócił uwagi na to skąd (za jakie pieniądze) oni wzięli 2 teleskopy wielkości hubble'a oraz czym teraz dysponują skoro oddają "złom" naukowcom ? :)

  • Pozytyw 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za pewne już krążą od jakiegoś czasu dwa nowe jeszcze bardziej czulsze urządzenia które nas szpiegują :D O których się dowiemy za 15 lat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dwa oddają to 10 takich wysłali ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×