Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

dexx

Użytkownicy
 • Zawartość

  200
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  3

Ostatnia wygrana dexx w dniu 14 listopada 2016

Użytkownicy przyznają dexx punkty reputacji!

Reputacja

5 Obiecująca

O dexx

 • Tytuł
  Gwarek

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. To ewidentnie błąd algorytmów. I nie chodzi tu o to, że człowiek mógłby zareagować szybciej, bo by nie mógł ale po autonomicznym samochodzie spodziewałem się dużo szybszej reakcji niż po człowieku. To co widzimy na filmie z wypadku to prawie na pewno nagranie z kamery która była wykorzystana tylko do nagrywania obrazu, dlatego taka niska czułość. Jeśli chodzi o widzenie w ciemności to na filmiku poniżej jest nagranie z kamery na dronie do nocnego latania. Latałem z tą kamerka i trzymając quadrocopter w reku tam gdzie gołym okiem widziałem tylko zarys linii drzew w goglach widok z kamerki pozwalał mi zobaczyć co się dzieje w lesie. Kamery te widza gorzej w miejscach jak na filmiku gdzie są latarnie ale to kwestia celowo tak dobranej czułości i podejrzewam że 2 kamery o różnych czułościach rozwiązały by problem.
 2. Pojawił się film z tego wypadku: https://twitter.com/TempePolice/status/976585098542833664 i szczerze nie wygląda to na nagłe wtargniecie tylko po prostu słaby zasięg sensorów. Osoba z rowerem przeszła już jeden cały pas.
 3. dexx

  Korzyści z walki z globalnym ociepleniem będą większe niż koszty

  Stanley ty żyjesz chyba w jakiejś alternatywnej rzeczywistości.
 4. dexx

  Kolejne opóźnienie misji Teleskopu Webba?

  @Jacenty po prostu brakuje im dobrego managera technicznego który potrafi określić jak bardzo są w du... i ile pieniążków jeszcze trzeba na dokończenie projektu. Przecież taką kasę ciężko jest wydać na coś sensownego zachowując przy tym powiązanie z projektem.
 5. dexx

  Kolejne opóźnienie misji Teleskopu Webba?

  Z kolejnymi opóźnieniami do czasu aż ten teleskop będzie gotowy do wystrzelenia, jest szansa, że pojawią się rakiety o średnicach przekraczających 9m. JWST ma ok 6.5 - 7m średnicy wiec można by go by wystrzelić bez składania co pozwoliło by pewnie zaoszczędzić 70% kosztów, a ryzyko niepowodzenie zmniejszyły by o 90%.
 6. dexx

  Potężny rozbłysk na Proximie Centauri

  Ale największym zagrożeniem jest w sumie chyba sam wiatr słoneczny czy tam gwiazdowy, który mógłby pozbawić te planety atmosfery i oceanów. Samo promieniowanie z rozbłysków gwiazdowych nie powinno być duży zagrożeniem w oceanach. Nie wiadomo też czy, a jeśli tak to jak silne magnetosfery posiadają te planety, a to chyba ma największy wpływ na ich odporność.
 7. Ale jaki sens robic w tej chwili stację koszmiczną ze sztuczną grawitacją ( oprócz udowodnienia sobie że potrafimy). Ona istnieje po to żeby przeprowadzać eksperymenty w mikrograwitacji i badać jej wpływ na żywe organizmy.
 8. dexx

  Sztuczna inteligencja pokonała ludzi na kolejnym polu

  Wytłumacz mi proszę w takim razie jaki trzeba mieć iloraz inteligencji, żeby przestać się bać, bo zastanawiam się ile mi brakuje. Praca, która obecnie wykonuje zlicza się do grupy silnie powiązanymi z przedmiotami ścisłymi, i chyba własnie to pozwala mi wyczuwać zagrożenie również dla mnie. I mogę z tego wywnioskować coś zupełnie przeciwnego do Ciebie, jeśli ktoś nie czuje strachu przed utratą pracy i źródła finansowania mając na utrzymaniu rodzinę to chyba własnie jemu brakuje inteligencji. Chyba że po prostu Ty już wiesz w jakim kierunku trzeba się rozwijać, żeby automatyzacja Cię nie dopadła. Jak wiesz to powiedz proszę, tylko od razu uprzedzam, że nie za bardzo interesuje mnie malowanie obrazów lub wynoszenie śmieci ( chociaż to ostatnie też można szybko zautomatyzować ). Mimo powyższego jestem zwolennikiem automatyzacji, bo mam nadzieję że nie będzie postępować na tyle gwałtownie, żeby zagrozić naszym możliwością adaptacji. Dodam jeszcze tylko, że nawet w wyidealizowanym przypadku że SI na wyprzedzi i będzie w stanie robić wszystko szybciej i lepiej, ale zapewni ludzkości utopijną możliwość nic nie robienia i godnego życia też mnie przeraża ( dlatego trochę boję się pójść do nieba )
 9. dexx

  Sztuczna inteligencja pokonała ludzi na kolejnym polu

  @mankomaniak Do swojej (ograniczonej) definicji inteligencji musisz dodać sobie jeszcze szeroko pojętą wyobraźnię. Z Twoich wypowiedzi wynika, że sam siebie uważasz za inteligenta osobę a wyobraźni Ci jednak brakuje. Wypowiadałem się wielokrotnie na tym forum na temat automatyzacji i jestem jej gorącym zwolennikiem ale to wyobraźnia mimo mojej ograniczonej inteligencji pozwala mi zauważać zagrożenia jakie z automatyzacji wynikają. Według mnie ma ona pozytywny wpływ na ludzkość, jednak na jednostki szczególnie w okresie przejściowym przy dużych skokach technologicznych będzie miała ona negatywny wpływ. Widać to już obecnie, gdzie "zagraża" ona specjalistom z dziedzin które do tej pory wydawały się bezpieczne. Jeśli tego nie zauważasz to z tej Twojej samo-ocenionej inteligencji odejmij sobie punkty karne za brak wyobraźni i się może okazać, że wg. swojej teorii powinieneś zmienić poglądy na konserwatywno-prawicowe.
 10. dexx

  Sztuczna inteligencja pokonała ludzi na kolejnym polu

  Już to pisałem przy okazji wątku z koparkami. Radar podaj mi proszę nazwę kraju w którym wdrożono automatyzację procesów produkcyjnych i społeczeństwo na tym straciło. Jednostki na pewno chwilowo będą miały z tym problemy ale ogólnie społeczeństwo na tym zyskuje. To że w tej chwili pracuje się średnio 40 godzin w tygodniu nie było normą jeszcze 100 lat temu a w Bangladeszu podejrzewam, że nawet dziś nie jest. A obawy że wszystko będzie produkowało się same i ludzie nie będą mieli jak zarobić na życie są co najmniej dziwne. Dla kogo te maszyny miały by w takim razie produkować dobra, skoro ludzie nie będą mieli pieniędzy żeby je kupować ?
 11. dexx

  Układ Słoneczny narodził się z gwiazdy Wolfa-Rayeta?

  No tak ale to na tym polega żeby linkować do źródeł.
 12. dexx

  Układ Słoneczny narodził się z gwiazdy Wolfa-Rayeta?

  Rahl wydaje mi się że nauka polega na tym że takie tezy należy punktować a nie sortować nauka, pseudo-nauka.
 13. dexx

  Elon Musk pokazał Falcona Heavy

  Często problemy z terminowością są uzasadnione. 5 lat opóźnienie Falcon heavy można dobrze usprawiedliwić chciaż Space X sam tego w ten sposób nie tłumaczy: Co do Saturna V to w chwili obecnej rynek komercyjny dla takiej rakiety chyba w ogóle nie istnieje, gdyby jej rozwój nie został zatrzymany na rzecz promu kosmicznego pewnie rynek sam by się do naszych czasów wytworzył. Z drugiej strony prom trzeba było zbudować żeby udowodnić ze nie do końca ma to sens. Największą zaletą Saturna V mogła być maksymalna średnica ładunku jaki można dostarczyć na orbitę, pewnie gdyby ta rakieta była teraz w służbie to JWST byłby wysłany na orbitę bez tak wyrafinowanych systemów rozkładania luster.
 14. dexx

  Czy cywilizacja ludzka kiedyś stanie się "boska"?

  Wydaje mi się że problemem nie jest ograniczenie w postaci prędkości światła a bardziej długość i "intensywność" naszego życia. Gdyby człowiek żył przeciętnie 1000 lat to podróż z prędkością podświetlą do innych gwiazd i systemów planetarnych nie stanowiła by psychologicznej granicy. Statki wielopokoleniowe są problematyczne, bo dokonujemy wyboru za siebie i za nasze dzieci, a jeśli istniała by szansa w ciągu cyklu życia jednego człowieka wrócić na ziemię to problem by był jak kiedyś z podróżami zamorskimi czy obecnie planowanymi wyprawami na marsa. Co do "intensywności", to rozumem pod tym sposób odczuwania czasu - jak szybko wszystko w okół nas się dzieje. Gdyby przeskalować całe życie w górę czyli dla uproszczenia obecnie człowiek żyje 100 lat a w przyszłości będzie żył 1000 ale wszystko by się działo 10 razy wolnej. Jakie wg. was niesie to implikacje ?
 15. dexx

  Technologie serwisowania satelitów szybko stają się rzeczywistością

  Sam projekt ma oczywiście drugie dno, jak się będzie dało naprawić to będzie też można sabotować i pewnie dlatego DARPA dostała ten projekt. Dzięki takiej technologi będzie można, naprawić, sabotować, albo lepiej się przyjrzeć cudzej technologii. Kierunek w którym to zmierza bardzo mi się podoba, postęp w elektronice jest tak duży, że obecnie wystrzeliwane satelity prawie zawsze w momencie startu są przestarzałe technologicznie np. zastosowane procesory maja dużo niższą moc obliczeniową w porównaniu do tego co jest standardem na rynku. Wynika to przynajmniej z dwóch czynników: po zbudowaniu satelita przechodzi długie testy które muszą wykluczyć jak najwięcej możliwych błędów po drugie najnowszej technologii nie ładuje się do satelity bo nie jest ona sprawdzona wiec ryzyko duże. Idąc dalej tym tropem, optyka zastosowana w wielu teleskopach jest sprawna a wymiana elektroniki i dodatkowe tankowanie mogła by znacząco przedłużyć żywotność tych urządzeń jak i przydatność. Można by zrezygnować z redundancji, która jak widać na przykładzie teleskopu Keplera i jego kół reakcyjnych nie zawsze się sprawdza ( tym bardziej jeśli są wykonane w tej samej technologii). Dzięki rezygnacji z redundancji satelity mogły by być lżejsze a co za tym idzie mogły by mieć mniej paliwa, jedna rakieta mogła by ich wynieść więcej. Jeśli "pojazd" serwisujący będzie wielokrotnego użytku i dodatkowo będzie współpracował z jakąś stacją orbitalną, to moimi zdaniem będzie to przełomowa technologia. @tempik Gdyby ta technologia już była w użyciu to Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nie kosztował by 10mld usd tylko 1mld usd i pewnie powstały by JWST1 JWST2 i JWST3 mieszcząc się dalej w budżecie za resztę można by było spokojnie dopracować pojazdy serwisujące.
×