Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

kapec

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralna

O kapec

 • Tytuł
  Fuks
 1. Intel ostrzega Microsoft

  W wydaniu USA, prawo patentowe kompletnie hamuje rozwój, widać to szczególnie na platformie x86 której nie chce licencjonować ani AMD ani Intel, bo mają działa prawników skierowane przeciwko sobie, i tylko czekają kiedy nacisnąć na spust. Wszelkie inne firmy z rynku produkcji procesorów x86 zostały kompletnie wyeliminowane. Wyjątki poza AMD to firmy produkujące procki x86 w starych technologiach, na których da się uruchomić co najwyżej WindowsXP, i to bez EAP w trybie 32bit (jest też WindowsXP 64bit, wiedzieliście?), a cała reszta jest już licencjonowana. Niestety do tej sytuacji przyczynił się też sam Microsoft, i sam ugruntował monopolizację tego rynku. Taki Microsoft nie zastrzegł, że użyje nowych technologii w windowsach dopiero wtedy, kiedy ich licencjonowanie zostanie uwolnione. Obecnie Intel wie, że grunt im się usuwa spod nóg na rynku desktopów, bo MS od dawna chce uciec w kierunku ARM. Zaleta qualcom 835 jest taka, że procesor sam z siebie nie emuluje/implementuje instrukcji x86, jedynie ułatwia ich emulację w warstwie oprogramowania. Jeśli MS uda się wygrać sprawę z Intelem (nie sądzę by Intel odpuścił sobie pozew), to droga ARM do desktopów stanie otworem, i coraz więcej aplikacji będzie rekompilowanych bezpośrednio do ARM, wtedy Intel ze swoim x86 pójdzie w odstawkę. Jest jeszcze AMD, ale oni już opanowali ARM i sprzedają w śladowych ilościach. Jest jeszcze Linux, ale Linux jest gotowy na ARM i parę innych architektur od lat. Czas pokaże czy ten scenariusz się spełni Intel doskonale wie, że może przegrać pozew, a potem przegrać rynek który tak skutecznie ogrodził przed konkurencją. Możliwe też że MS coś jednak wie, i możliwe że patenty Intela dotyczą implementacji fizycznej zastrzeżonych instrukcji, lecz omijają implementację w oprogramowaniu. Czeka nas niezły meczyk
 2. Platforma X299, gratka dla graczy i miłośników multimediów

  To nie jest żadna gratka. w tej całej definicji HEDT następuje sztywan rezerwacja wielu linii PCIe na zasoby HEDT. Powoduje to, ze możliwości rozbudowy platformy bardzo się kurczą. Tutaj akurat bardzo wiele do powiedzenia ma AMD z platformą Ryzen, gdzie linii PCIe jest pod dostatkiem.
 3. Pierwsze konsumenckie SSD z 64-warstwowymi układami NAND

  Problemem SSD i Flash jest pamięć typu TLC , bardzo nietrwała i bardzo zawodna. MLC sprawuje się tu znacznie lepiej.
 4. X-37B zakończył kolejną tajną misję

  ten "dron" wygląda jak statek kosmiczny z filmów SF.
 5. Intel zaprzecza, by licencjonował technologie AMD

  ciekawe co ma zamiar zrobić Intel, bo kończy im się umowa licencyjna z Nvidia po pewnym wyroku sądu.
 6. Nie widzę sensu w produkcji wodoru w taki sposób, bo taki wodór ciągle opiera się na paliwach kopalnych, czyli CO2 jest emitowany. tak tak, on jest w adsorbencie, tyle że w końcu to się rozłoży i trafi do atmosfery. Czy chcemy czy nie, wodór powinien być produkowany z wody, bez udziału związków węgla, chyba że węgiel będzie w obiegu zamkniętym. Ewentualnie warto rozważyć zastosowanie węgla do produkcji lekkich węglowodorów, bazując na wodorze z wody. Jak zwykle problemem jest uzysk energetyczny, tyle że bazując na paliwach kopalnych daleko nie zajedziemy, bo nasycimy atmosferę dwutlenkiem węgla, i zużyjemy z niej sporą ilość tlenu. czy chcemy czy nie, eksploatacja paliw jak do tej pory, pcha nas w kierunku klimatu z ery mezozoicznej, do którego nie jesteśmy kompletnie przystosowani jako gatunek. jak produkować wodór? najlepiej na farmie produkcyjnej obok elektrowni atomowych, aby zużyć nadmiar newykorzystanej energi, bo atomówki mają bardzo dużą bezwładność z powodu efektu zatrucia reaktora produktami rozpadów.
 7. Wzorując się na owadach zwiększyli wydajność turbin o 35%

  to jest bolączka Polski jako takiej. opracowuje się na uczelniach i instytutach świetne technologie, bardzo często wspierane przez fundusze z budżetu państwa, by potem państwo robiło wszystko, aby utrudnić masowe wejście na rynek z tymi technologiami. ot cała "polska". co do tych turbin słupowych, one swoim "zasięgiem" pokrywają ok. 1/3 przekroju efektywnego turbiny tradycyjnej z łopatami na rotorze, ale 3x takie słupy w pełni to rekompensują. tyle że to też drożej kosztuje. także nie ma komu produkować tych turbin. brak infradźwięków i "szumu" to bardzo duży plus, bo niestety w PL gospodarstwa domowe są rozrzucone po całym terenie. Mieszkanie po zawietrznej farmy turbin a nawet jednej turbiny to udręka. Niestety tu też nie ma odpowiednich norm, i "wszystko jest zgodne z najbardziej restrykcyjnymi normami", co musi budzić społeczny sprzeciw. Ludzie nie chcą mieszkać obok turbin. Jest szansa, że turbiny słupowe mogłyby się tu sprawdzić, ale czy ktokolwiek zrobił badania porównawcze generowanego hałasu przez farmę która w obydwu wariantach produkuje podobną ilość energii?
 8. Naukowcy z PWr konstruują mikroskop elektronowy na chipie

  zastanawia mnie czy to będzie kolejna świetna technologia której licencja zostanie po prostu sprzedana, czy wreszcie PL zacznie na tym zarabiać?
 9. TSMC szykuje się do produkcji 5-nanometrowych układów scalonych

  Wyścig trwa. Przykre jest, że w UE prawo nie wspiera tego rodzaju inwestycji, w zasadzie dominuje Azja.
 10. Nowe włókno może zrewolucjonizować badania mózgu

  zaczyna być realizowana wizja z filmu "transporter".
 11. przykładem ogromnej grupy ogranizmów asymetrycznych jest ....... człowiek, dla którego symetria jest czymś wymuszonym przez mechanikę ruchu. poza tym symetria jest zbędna.
 12. Koniec licencjonowania Windows 7 i Windows 8

  wycofanie win7 nie dziwi, ale i tak jest to przedwczesny ruch, bo wsparcie dla win7 kończy się w styczniu 2020r czyli za niecałe 5 lat, sporo. ale jeszcze bardziej dziwi zamknięcie dla win8 a właściwie win8.1 (który powinien być nazwany win8 sp1), który ma trochę dluższy czas wsparcia. coś się microsoftowi mocno spieszy z upychaniem niedorobionego windows10. system sam w sobie jest bardzo dobry, ale niestety zawodzi wsteczna zgodność z aplikacjami, i ..... win10 cierpli na problemy wieku dziecięcego. model aktualizacji też jest sporo gorszy niż w win7/win8 .
 13. Chiny wyrastają na półprzewodnikową potęgę

  restrykcyjne prawo patentowe w UE a szczególnie w USA praktycznie uniemożliwia inwestycje w półprzewodniki w tych regionach.
 14. Amazonowi marzą się powietrzne magazyny

  amazonowi zamarzył się scenariusz z filmu "5 element". jakoś tego nie widzę.
×