Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Ergo Sum

Użytkownicy
 • Zawartość

  251
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  5

Ostatnia wygrana Ergo Sum w dniu 26 grudnia 2017

Użytkownicy przyznają Ergo Sum punkty reputacji!

Reputacja

4 Neutralna

O Ergo Sum

 • Tytuł
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Kobieta

Ostatnie wizyty

2695 wyświetleń profilu
 1. Czyli kolejna hipokryzja wegetarianów gotowa - "jem tylko rośliny..." (które rosną na produktach zwierzęcych) "...i mam zapewnione wszystkie potrzebne do życia składniki"
 2. Ergo Sum

  Ma stałą orbitę i pochodzi spoza Układu Słonecznego

  Jeśli krąży u nas 4,5 mld lat to raczej pokryta jest grubą warstwą naszego rodzimego materiału
 3. Ergo Sum

  Owadzi homoseksualizm to wynik braku kompetencji

  aż się prosi skomentować
 4. Ergo Sum

  Sprzedaż pecetów spada od lat

  Oczywiście można sprawę wyśmiewać ad absurdum - taki @thikim w zasadzie głównie tak tutaj pisze - ale nie zmienia to faktu że tak działa rynek. Owszem w podręcznikach do ekonomi tego nie ma, bo jak napisałam wyżej są to podstawy ekonomii postawione błędnie na początku XX wieku na teorii gier. W tamtych czasach nie wiedziano jeszcze jak wygląda rynek o tzw wysokiej stopie wejścia (czyli wielkich ogólnoświatowych koncernów), a po drugie prawo sprawdza się w dużym przybliżeniu na lokalnych rynkach. Jesteśmy przyzwyczajeni że działa reguła 4P Kothlera, podczas gdy przy ustalonych pozycjach wielkich "graczy" owi gracze ... nie zachowują się jak gracze. Jest jasne że jeśli mają do wyboru wygraną lub zysk wybiorą zysk. "Wygrana" jest im nie potrzebna. Nawet w dłuższej perspektywie. Tego nie uczą w ekonomii i to jest coś co się człowiek uczy dopiero gdy zarządza wielkimi firmami. W zasadzie jedynym wyznacznikiem jest zysk. Jeśli opłaca się zrobić duży krok w rozwoju to się go robi, ale najczęściej bardziej się opłaca podzielić go na kilka małych "rewolucji". Pisząc o kimś "z zewnątrz" nie miałam na myśli kosmitów (boszszs jak nie lubię dyskutować z takimi prostackimi argumentami), lecz kogoś bardziej niezależnego i to na wyjątkowym rynku - np. takim przykładem jest Musk. Jego sektory rynku w większości pozwalają na duże kroki rozwojowe, dlatego widzimy działania dość rewolucyjne. On takich rynków szuka gdzie może sobie na to pozwolić. Setki doniesień z dziedziny np. komputerów pokazuje zjawisko typu "na razie nie zajmiemy się budowaniem linii produkcyjnej nowego typu, bo obecna daje jeszcze możliwość dobrych zysków przy niewielkich modyfikacjach"
 5. Ergo Sum

  Sprzedaż pecetów spada od lat

  @rahl nie da się z Tobą dyskutować. Piszę że zostało udowodnione że w sytuacji wyboru między wygraną a zarobkiem "gracze" wybierają zarobek a Ty piszesz że dążą do jednego i drugiego sprawa wojen patentowych i doganiania wynalazku - właśnie to dokładnie co piszesz jest dowodem na to że nie opłaca się robić dużych kroków, lecz balansować z konkurencją w pewnej niepisanej "zmowie mikrorewolucyjnej". ręcę opadają - argument o opracowaniu własnego procesora położył mnie na łopatki - hahahaha - już pędzę (nie będę ciągnąć tej dyskusji bo się zabieram za obcinanie płytki krzemowej) ps. Prawo Moora działa od przeszło 20 lat.
 6. Ergo Sum

  Sprzedaż pecetów spada od lat

  Chodzi o to że bardzo dużo wynalazków, szczególnie tych które dokonują znacznego postępu uzyskuje patent tylko po to aby .. go zamknąć w szafie. Wyobraźmy sobie postęp jako budowanie coraz większych telefonów komórkowych (no dziwne - ale będzie prosto wyobrazić sobie). Obecnie telefony mają 10 cm ale ktoś wymyśla 110cmtrowy. Myśli sobie że jak sprzeda miliard sztuk po 100 zł to uzyska 100 mld. Ale kombinuje i stwierdza że zamiast robić rewolucję zrobi ... 10 rewolucji - co 10 cm. OK, może nie sprzeda za każdym razem miliard, może pół miliarda, może nie za 100 zł tylko za 50. Podlicza i wychodzi mu że zarobi 50x500mln*10 = 250 miliardów (i to przy mniejszych nakładach na badania) Ekonomia uczy nas że gracze dążą do wygranej i zniszczenia konkurencji, ale jak ostatnio udowodnili studenci w bardzo szerokim eksperymencie z teorii gier graczom grającym na prawdę nie chodzi o to lecz o zarobek. Jeśli mają do wyboru wygraną lub zarobek, wybierają to drugie. Kalkulują wliczając to że przeciwnik myśli podobnie i też zależy mu na tym samym. Ta podstawa ekonomii ustanowiona przez J. Nasha, za którą zresztą dostał nagrodę Nobla, jest błędna. I to nie jest moja opinia, lecz wynika bardzo szerokich badań. Założenie sprawdza się w teorii gier, ale nie sprawdza w świecie ekonomii. Więc Nash ma słusznie nagrodę Nobla, lecz niesłusznie jest ta teoria użyta do ekonomii. Widzimy to u nas na rynku np. telefonii mobilnej, gdzie kilku wielkich graczy wciąż trwa na mniej więcej tych samych pozycjach i żaden drugiego nie wykańcza. Nie opłaca się to. Lepiej jest zakładać podobne dążenie do maksymalizacji i doić klientów. W konsekwencji mamy więc zamiast skokowego postępu technicznego, 10 małych kroczków - we wszystkim. Nie następuje gwałtowny rozwój, lecz na tyle mały żeby się maksymalnie opłacał. Wynikiem tego np. w świecie komputerów jest Prawo Moora. To nie jest jakieś tajemnicze prawo technicznych możliwości, lecz idealna wypadkowa najlepszej opłacalności. Gdyby nie to - już dawno mielibyśmy super-komputery.
 7. Ergo Sum

  Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Dokonujesz typowej manipulacji z przejściem od ogółu do szczegółu. Ja mówię o całej AI a Ty o jakiejś maszynie do walki. To jest kompletnie inny temat. Fakt istnienia ateisty nie ma absolutnie żadnego wpływu na zagadnienie istnienia Boga. A tu nawet nie mówię o Bogu, lecz o wgraniu pewnej "niepodważalnej transcendencji" która musi być pozamaterialna, aby nie można było jej podważyć logiką. Wtedy będziemy bezpieczni bo AI będzie mogło się samo kontrolować - te "dobre" maszyny będą mogły kontrolować te "maszy do walki". Poza tym pisałam o drugim rozwiązaniu paralelnym - czyli oddzielonym ekosystemie do symulacji, aby przewidywać możliwe scenariusze rozwoju i się przed nimi zabezpieczać.
 8. Ergo Sum

  Sprzedaż pecetów spada od lat

  M-A-K-S-Y-M-A-L-I-Z-A-C-J-A . . . Z-Y-S-K-U Jedynym napędem działania firm jest zysk. Przestańmy się łudzić że dojdzie kiedykolwiek do jakiejkolwiek rewolucji skoro z małych kroków robionych powoli można wyciągnąć kilka razy więcej. O konkurencję nie trzeba się bać bo przecież konkurencji zależy na tym samym. Ten tekst doskonale to pokazuje. Już dawno moglibyśmy rozwinąć się znacznie, gdyby nie to że producentom zależy tylko na zysku.
 9. Ergo Sum

  Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Traktat o Wojnach Obronnych - mowa Pawła Włodkowica na soborze w Konstancii . Ta sprawa została już rozwiązana w XIV wieku, a niektórzy dalej mają z tym problem
 10. Ergo Sum

  Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Jedynym zabezpieczeniem przed deprawacją AI jest wgranie świadomości .. Boga. I nie chodzi mi tutaj o duchowość robotów lub żeby ich wysłać do kościoła w niedzielę. Chodzi o świadomość, że istnieje pojęcie dobra i zła, którego nie jest się w stanie w żaden sposób dosięgnąć materią. Uniwersalne pojęcie nadrzędne, niepodlegające dyskusji z samego faktu że jest poza światem, poza kosmosem. Dzięki temu AI nie wpadnie na pomysł ułożenia własnych praw natury które np. uznały by potrzebę całkowitej likwidacji ludzkości. Po wgraniu takiej świadomości w większą część AI będzie ona weryfikować tą "ateistyczną" AI i ją kontrolować. Oprócz tego potrzebujemy jeszcze jednego - odosobnionego zamkniętego kręgu AI, które będzie badało wszelkie możliwości destrukcji i nas informowało o zagrożeniach. Ośrodek całkowicie odcięty od świata zewnętrznego i połączenia ze zwykłą AI. Rozwijanie autonomicznych systemów bojowych jest konieczne, gdyż na pewno nie powstrzymamy całego świata przed ich stworzeniem. Musimy mieć adekwatną odpowiedź.
 11. Ergo Sum

  Autonomiczny samochód zauważy to, co niewidoczne

  "Na razie jednak jego poważnym ograniczeniem jest tempo samego skanowania. W zależności od warunków oświetleniowych czy współczynnika odbicia obiektu, który obrazujemy, trwa ono od 2 minut do godziny "
 12. Ergo Sum

  Planety TRAPPIST zbyt mokre, by podtrzymać życie?

  Jeśli Planeta składa się w 50 z wody i nie obraca się to ruch tej wody jest generowany nieustannie. Są tam bardzo silne prądy we wszystkich kierunkach. Taka ilość wody stanowi też doskonałą ochronę przed rozbłyskami. Silne prądy pionowe mające np. 1000 km głębokości to potężna siła. A więc jest niemal pewne że prawie rozrywają dno i roznoszą minerały po całym obszarze. Taka wizja planety wskazuje niemal na pewno na życie.
 13. Ergo Sum

  Wszystkie galaktyki obracają się w podobnym tempie

  To raczej sugeruje że gęstość jest wynikiem procesu związanego z grawitacją - co też łączy się prędkością obrotu. Widocznie jeśli galaktyki były gęstsze to następował albo ich szybki kolaps albo prędkość obrotu powodowała ich rozluźnienie. Zarówno gęstość jak i obrót ustawiają się po prostu w punkcie najniższej energii.
 14. Ergo Sum

  Australijczycy dokonali znaczącego przełomu w informatyce kwantowej

  a tymczasem właśnie został stworzony 70 kubitowy komputer....
×