Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

thikim

Użytkownicy
 • Zawartość

  4516
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  76

Zawartość dodana przez thikim

 1. Tzn. chcesz dowodzić że jest determinizm na poziomie cząstek? To chyba odpowiada na resztę Twojego pytania. Ale nie do końca. Jeśli piszesz o teleportacji to ona właśnie dzięki temu że nie ma determinizmu działa. Jak wprowadzisz determinizm - to teleportacja znika. A to nie za wiele ma wspólnego z tym czy jest czy nie jest. Niektórzy dowodzą że świadomość powstaje na poziomie kwantowym, ale to nie jest dowiedzione mimo iż pewne procesy dot. świadomości zachodzą dzięki zjawiskom kwantowym. Schodzimy ale nie dzięki determinizmowi tylko dzięki jego brakowi Gdyby determinizm działał - pewnie by nas ten poziom mało interesował.
 2. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  Śmiem twierdzić że: To co opisałeś to polityka. I nie sądzę aby Jarkowi sprawiała przyjemność. Odkrywanie to jedno, ale opracowanie własnych rozwiązań prawnych to już coś innego. Zdobywanie zwolenników i nacisk na polityków to tym bardziej coś innego. To już polityka.
 3. Nie tylko nie zrozumiałeś ale i coś obniżyło Twój poziom do słów "musieć być". Mam nadzieję że tylko na chwilę czyli parę lat.
 4. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  Główny pozytyw to że nagłośniłeś swoje autorstwo. Samego problemu - nie nagłośniłeś. Nie. To jedynie wyrówna szanse. Do zwycięstwa będzie daleko. Trzeba użyć rozumu, niezależnie od tego czym nie dysponuje przeciwnik. kontra I wszystko jasne. Raz że straci kilkanaście lat, dwa że i tak przegra. Nie opłaca się.
 5. A Tobie jednocześnie determinizm kojarzy się z doskonałością. Bezpodstawne skojarzenie Nie musiał by. I dlatego napisałem że to jest faktyczna słabość. Doświadczenie galaktyk to jest jakbyś zaobserwował jedno zderzenie (załóżmy) protonów w LHC i na tej podstawie ogłosił odkrycie cząstki Higgsa. Tym się właśnie różni doświadczenie: które możemy przeprowadzić wielokrotnie w różnych warunkach i przez różnych ludzi, od obserwacji którą wszyscy ludzie widzą taką samą w tych samych warunkach i raz. Takie coś to nam może dać "podejrzenie" że coś jest nie tak. Żadne doświadczenie nie dowiedzie zupełności MS. Ale to dotyczy absolutnie każdej teorii. Czy w związku z tym wywalamy wszystkie teorie do kosza? Nie działa cytowanie to łatwe Da się obliczyć funkcje prawdopodobieństwa i różne statystyki Ale... świat bez determinizmu jest piękny. Człowiek odzyskał wolną wolę. Nie wracajmy do smutnego XIX wieku z jego bezpodstawnymi założeniami. Losowość wynika już z samych pól. Porowatość czasoprzestrzeni o której piszesz to jest kilkanaście rzędów wielkości niższy poziom. Nie sądzę aby istniało przełożenie przez te kilkanaście rzędów wielkości z jednego na drugie. Dla mnie to osobne byty. Umiemy sobie liczyć i obserwować porowatość pól. Do porowatości czasoprzestrzeni nie docieramy ani matematycznie ani obserwacyjnie.
 6. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  No ale to nie tak do końca. Bo często koszta pokrywa uczelnia a nie naukowiec Nie musieliby, gdyby tak bardzo nie bali się wolności i nie uważali patentów za ratunek przed wolnością
 7. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  Ale to nie jest jedyna przecież forma ochrony przed kradzieżą. Przed kradzieżą chroni już kodeks karny. Ale przecież nie przed kradzieżą chronią patenty. Patent chroni twórcę przede wszystkim przed tym żeby inny twórca mógł wymyślić coś podobnego. Takie zawistne prawo. Ratowanie więcej żyć w przyszłości - to trochę bełkot, bez urazy. Równocześnie zostawiając więcej pieniędzy w kieszeni ludzi, tu i teraz, żeby mogli kupić więcej leków albo lepsze leki - albo żeby mogli obżerać się pączkami - co za różnica. Tu i teraz. A leki w przyszłości - wynaleźć może przecież ktoś inny - kto nawet nie może zacząć wynajdywać dziś bo widzi patent.
 8. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  No więc ja nie jestem idealistą tylko praktykiem. Nie fajnie jakby wszyscy ludzie dzielili się swoimi pomysłami. Mają na nich zarabiać. Ale w warunkach uczciwej konkurencji a nie ja sobie coś wymyślę, opatentuję i ktoś już w zasadzie traci czas próbując to wymyslić a przecież mógłby to też wymyślić, niezależnie ode mnie. Jakie to jest moralne dno że z powodu kasy zakazuje się innym ludziom myśleć na jakiś temat. Kradzież jest zabroniona i to powinno wystarczyć a patent zabrania myśleć. Walką z patologią jest walka z kradzieżą. Jeśli ktoś coś kopiuje to znaczy że Ty już coś wprowadziłeś do handlu - masz pierwszeństwo i dowody na to że byłeś pierwszy. Możesz skarżyć o naruszenie Twoich praw twórcy. Sąd jest od tego aby ocenić czy ktoś zrobił coś niezależnie czy po prostu ukradł Twój pomysł. Tu wcale nie trzeba patentu. I co myślisz że ludzie przestaną produkować leki z tego powodu? Wolny żart. Zarobkiem jest też bycie pierwszym, przechwycenie rynku. A olbrzymią korzyścią dla ludzi jest wtedy to że ktoś chcąc Cię pokonać na Twoim rynku - obniży ceny leków. I musi je trzymać nisko bo każdy może ten lek próbować produkować. Patenty chronią interesy firm a nie ludzkości czy społeczeństwa.
 9. thikim

  Test z krwi wykrywa wczesnego raka trzustki z 96% trafnością

  To teraz ja rozumiem że raz na 5 lat każdy pacjent w ramach badań z medycyny pracy (które są co rok albo dwa) będzie miał robiony taki test. A nie, zapomniałem, w medycynie pracy nie idzie o profilaktykę czy leczenie, tylko o dofinansowanie służby zdrowia Ponieważ kolejek przecież nie ma dla chorych to badamy zdrowych z medycyny pracy bo to ma głęboki sens
 10. thikim

  Zidentyfikowano najstarsze zwierzę na Ziemi

  Jak mogło mieć aż taki rozmiar to chyba nie było pierwsze.
 11. thikim

  Polski naukowiec protestuje przeciwko próbie opatentowania jego algorytmu

  Zgadzam się z tym co napisałeś. Ale Twoją propozycję rozwiązania uważam za wysoce nieefektywną. Patenty blokują rozwój ludzkości i powinny zostać zakazane. Patent jak piszesz daje ludzkości ujawnienie wynalazku w zamian za wyłączność dla twórcy. Jeśli ktoś zrobi coś fajnego - to wcale nie chce tego ukrywać. I tak by to ujawnił w jakiś tam sposób. Więc ludzkość nie dostaje na podstawie tej umowy nic. A jeśli coś jest fajne i ktoś nie chce ujawnić? To i z patentem - nie ujawni. Nagrodą dla twórcy mają być pieniądze. I to jest znakomity motywator dla twórców. Patent jest motywatorem dla instytucji i firm.
 12. thikim

  Wciąż nie wiadomo, dlaczego FBI zamknęło obserwatorium słoneczne

  No to w takim razie ktoś tam podjął jakieś głupie decyzje.
 13. thikim

  Wciąż nie wiadomo, dlaczego FBI zamknęło obserwatorium słoneczne

  Jeśliby byłby tam serwer jakiegoś serwisu np. pedofilskiego to już mogłoby tak wyglądać.
 14. Edycja: Jeśli już szukałbym słabości Modelu Standardowego to w jego 30 parametrach swobodnych. Przy czym znikomo mała zmiana większości z nich sprawiłaby że nie byłoby tego forum I to jest problem. Jakbyśmy widzieli tarczę zegara bez jego kół zębatych. Jedno koło zmienimy i praca zegara się sypie. Wiemy że są ale nie wiemy dlaczego są takie a nie inne. Nie rozumiemy struktury tego zegara. Ale godzinę z minutami widzimy Być może nigdy nie zobaczymy tych kół zębatych. Możemy ułożyć wiele teorii tak jak i wyobrazić sobie wiele różnych kół zębatych dla których wszystko działa.
 15. A które to doświadczenie potwierdza istnienie ciemniaków? Nie ma takiego. Wszystkie doświadczenia które miały je wykryć zakończyły się fiaskiem. To wszystko wchodzi w zakres modelu standardowego. Nie ma na dzień dzisiejszy ani jednego doświadczenia które by przeczyło Modelowi Standardowemu. Macie na myśli obserwacje. Obserwacje których nie potrafimy wyjaśnić Modelem Standardowym, ale jednocześnie jak to obserwacje - nie pozwalają na weryfikację. Coś tam widzimy, parametrów zmienić nie możemy, wszystkich okoliczności zdarzenia nie znamy. A choćby takie zdarzenie: zaobserwowano znacznie więcej czarnych dziur niż przypuszczano. I już się zmienia wytłumaczenie obserwacji. Już okoliczności się zmieniły. A niech się okaże że jednak wymiarów jest więcej. To nie narusza Modelu Standardowego tylko model przestrzeni jaki przyjmujemy. Jak tak ostatnio o tym myślę to już pisałem że to mogą być jednak dwa niezależne byty (niezależne ale oddziaływające ze sobą): 1. czasoprzestrzeń z grawitacją 2. pola. I nie będzie się ich nigdy dało połączyć w każdych warunkach - czyli teoria wszystkiego nie powstanie. Owszem, dla mniejszych energii nie trzeba będzie uwzględniać wszystkich pomiędzy nimi relacji - tylko te proste. I dla niskich energii sobie wszystko wyliczymy. Ale dla dużych dojdą pomijane przez nas relacje których nie będziemy w stanie zrozumieć Będą zawsze dwie niezależne teorie: połowy wszystkiego
 16. thikim

  Bozon Higgsa zapowiedzią zagłady wszechświata

  A uważasz że powinna być szybsza niż światło? Znaczy bez ograniczeń? Zauważ że tam nawet druga część zdania mówi o długim czasie niszczenia czyli odnosi się do tej prędkości c.
 17. Gwiazdy neutronowe mogą istnieć miliardy lat - to jest stabilność właśnie. A skąd to wrażenie skoro wszystkie doświadczenia mówią że nic nie brakuje Model Standardowy nie jest tylko potwierdzony. Jest miejscami potwierdzony z dokładnością do kilkunastu miejsc po przecinku.
 18. Fantasy - mylisz fantasy z s-f Wystarczy tylko pozostać sobą na gwieździe neutronowej Ale to już coś jak miecze świetlne w Gwiezdnych Wojnach. Ale pomyślmy: 1015 g/cm3 masa Ziemi 1027 g/cm3 Miecz możemy zwiększyć bo był za cienki: dajmy 10 000 razy to już 1019 g/cm3 Tu jeszcze zauważmy że średni czas życia to 15 minut. Możliwe że jednak parę minut dało by się pomachać w tym czasie neutrony jako obojętne elektrycznie mogłaby utrzymać sama grawitacja miecza. Nie tak mała jak się wydaje. Gwiazdy neutronowe mają średnicę 10-25 km. Ale moim zdaniem jeśli już proces zajdzie to nawet przy sporo mniejszej średnicy gwiazda pozostanie stabilna. Jak myślisz ex nihilo? Jaka może być dolna granica stabilności? Edycja: www.if.pw.edu.pl/~wosinska/wyk10_neutronowe.ppt Tu jest zapisane że gwiazda neutronowa może mieć atmosferę: ciekłą lub stałą? i że na powierzchni gęstość może być rzędu 10do 3 albo mniej.
 19. Heh. Tak, może jak pomiary będziemy robić z odległości 10 km A swoją drogą zawsze chciałem mieć miecz z materii neutronowej, fakt że dużo krzepy trzeba żeby czymś takim machać. Ale jak się machnie - to każdy materiał jest cięty jak powietrze
 20. thikim

  Szpitale nastawione na zysk gorzej leczą?

  Drugi atak serca to raczej nie. Ale jest cała masa chorób - nazwijmy je dolegliwościami gdzie wraca się często w każdym szpitalu. Jeśli szpital leczy w miarę dobrze to powrót jest bardziej prawdopodobny niż że ktoś wróci do szpitala gdzie leczą źle.
 21. Czego nie rozumiecie znowu? Intensywna w tym artykule = tradycyjna = nie ekologiczna, co chwilami może i jest ale tylko odrobinę niejasne. Zdanie nie jest kontrą do poprzedniego, tylko wyliczeniem.
 22. thikim

  Bozon Higgsa zapowiedzią zagłady wszechświata

  Czyli c/s * Mpc? Zawsze możesz policzyć też prędkość Plancka
 23. thikim

  Bozon Higgsa zapowiedzią zagłady wszechświata

  https://physics.stackexchange.com/questions/136056/how-does-the-hubble-parameter-change-with-the-age-of-the-universe Jest tylko trochę nie tak podane jak Ty byś chciał Przy inflacji to stała Hubbla dążyła do nieskończoności. Swoją drogą jak chcesz działać na odległościach Plancka to nie ma do tego odpowiedniej teorii
 24. thikim

  Tajemnicza struktura z dna Jeziora Tyberiadzkiego

  Znaczy się Ty sobie edytujesz po tym jak ktoś coś napisze pod Tobą i teraz ten ktoś ma przeprosić i przenieść swój post poniżej? To już jest bezczelność. A to przepraszam, jak to nie była wysokość i głębokość tylko jakieś tam Wasze tajne liczby to masz rację - nie znam ich. Tylko w takim razie te liczby lepiej sobie wymieniajcie w PW a nie publicznie.
×