Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Przemek Kobel

Użytkownicy
 • Zawartość

  1642
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  29

Ostatnia wygrana Przemek Kobel w dniu 21 lipca 2017

Użytkownicy przyznają Przemek Kobel punkty reputacji!

Reputacja

59 Znakomita

O Przemek Kobel

 • Tytuł
  Lis Major

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Przemek Kobel

  Powstały akumulatory litowo-metalowe pozbawione wad poprzedników

  To musi być fake. Gdyby było prawdziwe (czyli takie na grant), to naukowcy by oceniali, że wdrożenie do produkcji będzie możliwe za 5 do 10 lat. a właściwie to powinienem napisać "...i tylko wysp tych nie ma..."
 2. Przemek Kobel

  Z Bolesławca do CIA

  Nie wiem, jak Amerykanie, ale słyszałem, że Japończycy zamówili, gdy tylko obejrzeli proces tworzenia malunków (ręczny).
 3. Przemek Kobel

  Współczesny tryb życia odpowiedzialny za epidemię krótkowzroczności

  Podświetlanie LED / ekrany OLED stosowane w 100% nowych telefonów, monitorów i telewizorów. To są bardzo szybkie stroboskopy działające zerojedynkowo, których migotanie my widzimy jako różne poziomy jasności (a nasze oczy odbierają to jako jakąś katorgę). W robocie poprosiłem o wymianę monitorów na starsze z podświetlaniem CCFL (świetlówki) - też migoczą, ale mają bezwładność (poświatę) i wyraźnie mniej nawalają po oczach. Może gdyby twórcy tych ekranów 100-krotnie zwiększyli częstosliwość PWM, to ludzie przestaliby przy tym ślepnąć, ale na razie "naukowcy nie wiedzą"...
 4. Przemek Kobel

  Infekcja w TSMC dotknie producentów smartfonów

  Jakby to ująć... jeśli nie wiadomo, jaki system zaatakowano, to znaczy, że wiadomo, jaki system zaatakowano.
 5. Przemek Kobel

  Hakerzy mogą łatwo oszukać systemy sztucznej inteligencji

  Jako wieczny malkontent: jeśli chcą wprowadzić algorytm weryfikujący, czy sieć działa OK, to po jaki grzyb ta sieć? Nie lepiej zostawić sam algorytm? Kolejna rzecz - nikt nie wie, jak sieć działa, czy to atakujący, czy ten co ją "nauczył", a w takim układzie jedyne czego nie wiedziałby atakujący, to z którą siecią akurat ma do czynienia (co też ma znaczenie, bo tak jak z atakami na serwery internetowe, jeśli wiemy jakie jest tam oprogramowanie i w jakiej wersji, to wiemy też jak to można zhakować, albo przynajmniej jakie próby hakowania jeszcze nie zadziałały). A tak ogólnie ta moda na maszynowe uczenie to wygląda mi na efekt postępującego rozleniwienia: po co się męczyć i kodować jakieś reguły w sieci np. systemu eksperckiego (bo to trzeba fachowca, który umie te reguły określić, a potem innego kto je zamieni w oprogramowanie), kiedy można zrobić funkcję mówiącą "źle/dobrze" i mieć nadzieję, że sieć nauczy się sama czegoś, co (tutaj nadzieja drugiego stopnia) jest tym o co nam chodziło.
 6. Przemek Kobel

  Bez cyjanu łatwiej zasnąć

  Tak po urlopie i poza konkursem - w języku polskim nie ma czegoś takiego jak kolor "cyjan". A jeśli chodzi o merituma, to przypomina toto pomysły producentów matryc w aparatach fotograficznych. Kiedyś bodaj Kodak próbował robić aparaty, gdzie CCD widziało kolory "drukarskie" CMY, a później Sony dorzuciło do matrycy RGB czwarty kolor szmaragdowy, czyli mniej więcej ten nieszczęsny "cyjan". https://www.dpreview.com/reviews/kodakdcs620x https://www.dpreview.com/articles/1471104084/sonyrgbeccd A jeśli chodzi o usprawnienia wyświetlaczy, moim zdaniem jest gruby problem nie z sennością, tylko widzeniem w ogóle. Jeśli kogoś nagle zapiekły oczy, kiedy spróbował po ciemku coś zobaczyć w telefonie, to wie o co chodzi.
 7. Piękna zbieżność modelu z proroctwami Ala Gore'a. No i jeszcze wyszło z modelu, więc od razu jest dowód. Słuszną linię...
 8. Przemek Kobel

  Przechwytywanie CO2 z atmosfery może stać się opłacalne

  Jak zobaczyłem szacunkowy koszt tej technologii (vs koszt wymagany), to od razu skojarzyli mi się polscy sprzedawcy samochodów - ponieważ duży przebieg źle się sprzedaje, to wszystkie auta mają przebieg 140 tysięcy km (niezależnie od wieku).
 9. Przemek Kobel

  Naukowcy z NIST potwierdzili podstawowe założenie Einsteina

  Rekurencyjna. Dokładniej się nie da, no chyba że przepełnimy stos albo coś...
 10. Przemek Kobel

  Psychopatyczna sztuczna inteligencja z MIT

  Protestuję. Oni nie są twórcami algorytmów (bo nie wiedzą, jakie "algorytmy" w tych ich sieciach działają), a te ich wytwory nie są inteligentne. To tak jakby personel fabryki pigmentów to byli twórcy dzieł sztuki.
 11. Przemek Kobel

  E-papieros zabił swojego użytkownika

  Jakby to ująć... e-palacze lubią przerabiać swoje gadżety na większe moce. Pojedyncze ogniwo wysokoprądowe może pociągnąć ponad 30 amperów, a jeśli kto ma fantazję, to znajdzie i takie 50-amperowe (tyle miewają nawet tanie baterie litowe formatu 26650). Przy zwarciu całkiem gruby kawał żelastwa może od takiego prądu zrobić się biały. To plus łatwopalne opary i bomba gotowa. I to wszystko przy założeniu, że samo ogniwo nie jest uszkodzone i nie zrobi czegoś takiego: A jak kto ma mocne nerwy...
 12. Przemek Kobel

  Na Georgia Tech testują robota do ubierania ludzi

  Miejmy nadzieję, że podczas trenowania jego AI nie pomylono "ubierania" z "zakładaniem".
 13. Przemek Kobel

  Supernowoczesny U-boot znaleziony w cieśninie Skagerrak

  Z dostępnych tutaj informacji można wywnioskować jedynie tyle, że by zrewolucjonizował wojnę, bo zatopienie tego pochłaniało 10%-20% więcej załogi niż zatopienie normalnego u-boota. Ale jako uparciuch sprawdziłem - zdaje się, że podstawowy napęd tej łodzi jest elektryczny, co jak widać niewiele pomogło.
 14. Przemek Kobel

  Arktyczne lodowce topią się w błyskawicznym tempie

  Z ciekawości zajrzałem do wiki, kiedy dokładnie była Mała Epoka Lodowcowa. I bingo - 400 lat temu. A jako bonus mają tam jeszcze wykres aktywności Słońca (i przy okazji drugie bingo). Ci... naukowcy zamiast "przed rewolucją przemysłową" mogliby równie dobrze pisać "przed rozejmem w Dywilinie". Albo i nie, bo na badanie skutków tego rozejmu grantów nie będzie.
×