Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Przemek Kobel

Użytkownicy
 • Zawartość

  1628
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  29

Ostatnia wygrana Przemek Kobel w dniu 21 lipca 2017

Użytkownicy przyznają Przemek Kobel punkty reputacji!

Reputacja

59 Znakomita

O Przemek Kobel

 • Tytuł
  Lis Major

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Nie powiem
 1. Arktyczne lodowce topią się w błyskawicznym tempie

  Z ciekawości zajrzałem do wiki, kiedy dokładnie była Mała Epoka Lodowcowa. I bingo - 400 lat temu. A jako bonus mają tam jeszcze wykres aktywności Słońca (i przy okazji drugie bingo). Ci... naukowcy zamiast "przed rewolucją przemysłową" mogliby równie dobrze pisać "przed rozejmem w Dywilinie". Albo i nie, bo na badanie skutków tego rozejmu grantów nie będzie.
 2. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  https://www.techemergence.com/global-competition-rises-ai-industrial-robotics/ https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-03-22/video-said-to-show-failure-of-uber-s-tech-in-fatal-arizona-crash
 3. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Ano tego, że AI wyszkolona specjalnie do bezpiecznej jazdy i uzbrojona we wszelkiego rodzaju czujniki do widzenia w nocy oraz reagująca ponad 1000-krotnie szybciej od człowieka ani nie zareagowała szybciej, ani nie zobaczyła lepiej, ani nie okazała się bezpieczna. Bo pewnie układ pasów na jezdni skojarzył sie jej z kaszą gryczaną, albo coś w tym rodzaju (czego tak łatwo wcale nie można stwierdzić, bo gdyby się dało, to nie budowano by sieci neuronowej, tylko po prostu napisano cywilizowany algorytm). A tak naprawdę to tylko tego, że eksperci od AI popędzani przez granty, IPO albo kursy akcji, są mniej więcej tak godni zaufania jak oprych w ciemnej bramie.
 4. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Ta AI jest za głupia, żeby mogła rozmawiać (zresztą jak wszystkie inne, wbrew ostatnim ogłoszeniom MS). Ale akurat w tej sytuacji człowiek by tej kobity nie zabił. Ani tu: https://www.techrepublic.com/article/robot-kills-worker-on-assembly-line-raising-concerns-about-human-robot-collaboration/ czy tu: https://www.theguardian.com/world/2015/jul/02/robot-kills-worker-at-volkswagen-plant-in-germany albo tu: https://www.independent.co.uk/news/world/asia/worker-killed-by-robot-in-welding-accident-at-car-parts-factory-in-india-10453887.html
 5. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Przepraszam, ale obecne AI rozjeżdżają ludzi i nie widzą w tym problemu, więc mało mnie obchodzi co by one powiedziały. Już bardziej: gdzie się wyłącza zasilanie.
 6. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Moja ulubiona iluzja wygląda mniej więcej tak: Ale gdybym nie był w stanie odróżnić kota od miski jakiejś papki, to nie wiem, czy ktoś wpuściłby mnie za kierownicę. Już prędzej na oddział detoksykacji.
 7. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Jest jeszcze gorzej... http://www.labsix.org/physical-objects-that-fool-neural-nets/
 8. Szwajcarzy stworzyli ogniwo paliwowe na kwas mrówkowy

  Czyli tyle co współczesne silniki spalinowe i mniej niż następne silniki spalinowe... https://jalopnik.com/mazdas-skyactiv-3-engine-could-be-as-clean-as-some-elec-1822516318
 9. Udostępniono materiał wideo z potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód

  Czyli omijanie niespodzianek to tylko domena mistrzów? Jeśli tak, to się przesiadam na pociągi (jak tylko odbiorę ten puchar). Ja wiem że gdy ktoś szarżuje, to argumenty nie trafiają, ale: czasy reakcji człowieka wynoszą od 0,15 sekundy (dotyk) do 0,25 (wzrok). Jeśli ktoś jest skupiony na danej czynności, to zareaguje... no dobrze, zacznie reagować w ciągu pół sekundy. Tutaj była sekunda czasu widoczności w kamerze, czyli jakieś 2-3 sekundy widoczności w oku (które ma większy zakres czułości niż kamerka z nagrania). Ale zaraz się dowiem czemu nie mam racji, albo że jestem nadczłowiekiem, bo zaliczyłem parę podobnych ominięć. Albo i się nie dowiem, bo wywalam tę wiadomość z RSS-a. Piłem do informacji (z pierwszego newsa o tym wypadku), że to działo się 100 metrów od przejścia. Czyli u nas teoretycznie byłoby na legalu nawet w mieście.
 10. Udostępniono materiał wideo z potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód

  Czyli 2 mandaciki = czapa?
 11. Udostępniono materiał wideo z potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód

  W naszym kraju można mówić o "miejscu niedozwolonym" wyłącznie wtedy, gdy w pobliżu nie ma przejścia dla pieszych (czyli bliżej niż 100 metrów). A żeby ominąć kobitę (bo rower to może nie), to nawet nie trzeba byłoby zmieniać pasa - wystarczyłoby się nieco zbliżyć do osi jezdni. Ale, jak wiadomo, AI uczy się szybciej i lepiej niż ludzie...
 12. Puścili filmik z tego wypadku. Przez sekundę było widać kobitę z rowerem. Czas reakcji człowieka to około pół sekundy, AI nie zareagowało w ogóle. Człowiek w tym czasie zdążyłby przyhamować i przesunąć samochód przynajmniej o pół metra w lewo, AI wzięło ofiarę na prawy błotnik (ona szła w prawo). Poza tym człowiek widzi w ciemnościach o wiele lepiej niż te kamery, więc miałby nie jedną, a kilka sekund czasu. I podobno Uber używa lidaru do skanowania drogi. Jakoś tutaj nie użył.
 13. Pierwsza piesza ofiara samochodów autonomicznych

  Nieprawda. Człowiek z odpowiednio dużym doświadczeniem potrafi wyczuć że ktoś na drodze albo obok chce zrobić coś nietypowego. Nawet w broszurach dla kursantów na prawko są obrazki, żeby szczególnie uważać kiedy na chodniku są dzieci (ja bym jeszcze dorzucił sarenki w rejonie pobocza).
 14. Automatyczny tłumacz dorównał człowiekowi

  A ja kiedyś widziałem ciekawy wariant systemu SMT, po którym (ważne: jak dla mnie) dość łatwo się poprawiało i którego błędów można było się spodziewać w charakterystycznych miejscach. Inaczej niż w oficjalnej charakterystyce takiego czegoś: https://en.wikipedia.org/wiki/Statistical_machine_translation Bo ci, co muszą pracować na tekstach częściowo tłumaczonych przez AI to mają przerąbane - taki system uczy się na robocie poprzednich tłumaczy (a ci rzadko kiedy są naprawdę dobrzy). Efekt jest taki, że w jego produktach mamy kumulację wszystkich wtop wszystkich poprzedników. Do tego dochodzi ta jego sztuczna "inteligencja" powodująca, że system próbuje robić "po człowiekowemu" odmiany i szyki zdań. Efekt końcowy jest taki, że trzeba to potem diabelnie długo poprawiać, żeby przypominało jakieś sensowne zdanie. I jest to robota za darmo, bo wg. maszyny np. 60% tłumaczenia już zrobiła.
 15. Aktywność fizyczna zachowuje nas w zdrowiu i opóźnia starzenie się

  Co znaczy, że żaden z tych naukowców nie jeździ rowerem, kiedy jest zimno. Mimozy...
×