Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

rahl

Użytkownicy
 • Zawartość

  492
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  11

Zawartość dodana przez rahl

 1. rahl

  Izotopowe akumulatory energii?

  Sami czarnowidze jak widzę Rozwiązanie jest bardzo proste, budujemy farmę akumulatorów, która będzie służyć do pełnego balansowania sieci ze sporym zapasem, przy wydajności o jakiej tu mowa kilka takich stacji wystarczy do zasilania kraju wielkości Polski. A prąd do ich ładowania bierzemy ze źródeł odnawialnych i po problemie. Jedyny duży problem jaki tu widzę, to koszt za kWh - podejrzewam, że będzie drogo. Co wcale nie znaczy, że rozwiązanie to nie ma przyszłości - sama idea jest naprawdę rewelacyjna. p.S. Poza tym, podejrzewam, że nie tylko atomy pierwiastków promieniotwórczych można w ten sposób potraktować.
 2. rahl

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Problem polega właśnie na tym, że ludzie po ekonomii mają takie właśnie błędne wrażenia, a tak naprawdę to nic innego jak tylko statystyka i stochastyka czyli mikroskopijne działy matematyki, które pozwalają na analizę zdarzeń a nie na prawdziwą naukę. Równie dobrze można by analizy robione przez maszynę hematologiczną nazwać badaniami naukowymi.
 3. rahl

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Wyłapałeś szybko Problem polega na tym, że ludzie po ekonomii mają błędne wrażenie jakoby nabyta wiedza pozwalałaby im na lepsze zrozumienie prawideł zachowania rynku i giełdy - a takowych nie ma i nigdy nie było. Żaden "naukowiec" z dziedziny ekonomii nie przewidział kryzysu 2008-2010, kryptowalut i wielu podobnych zawirowań. Po fakcie oczywiście powstało całe tony analiz i opracowań, ale jak to mówią w krajach anglojęzycznych "hindsight is always 20/20" Szkoda nawet czasu i zdrowia na porównywanie ekonomii z dziedzinami takimi jak fizyka i matematyka.
 4. rahl

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Ok, ok - trochę się zapędziłem. Nie zdawałem sobie sprawy, że sensowne dziedziny jak psychologia, geografia, historia i częściowo - antropologia są podciągnięte pod nauki społeczne. Z tym wtapianiem na giełdzie to statystyki pokazują, że ludzie po kierunkach ekonomicznych(unikam słowa nauka w tym przypadku) mają więcej wpadek niż inne specjalności. Ścisły Biologia w każdej formie to raczej też nauka ścisła, zajmuje się badaniem i klasyfikacją faktów, podobnie jak nauki medyczne. W naukach społecznych różnie to bywa: http://scholarcommons.usf.edu/wst_etd/
 5. rahl

  Polska edukacja wyższa niezmiennie w światowym ogonie

  Dokładnie, tym bardziej że połowa tych z czołówki ma najwięcej publikacji głównie w naukach społecznych podobnie z ilością alumunów z tych kierunków. Do tego publikują masę bzdurnych prac na każdy temat (szczególnie brylują tu Chińskie uczelnie). Nauki społeczne - kierunki bezużyteczne, uczące ludzi bezużytecznych umiejętności, które nic w życiu nie dają i nie wnoszą niczego do postępu nauki poza mnożeniem nieprzygotowanych do życia SJW.
 6. rahl

  Powstały akumulatory litowo-metalowe pozbawione wad poprzedników

  Jakieś bardzo dziwne rozbieżności tu widzę. Pojemność/g dziesięć razy lepsza niż li-on a pojemność na litr ledwie dwa razy lepsza. Wychodzi, że te nowe akumulatory będą miały gęstość na poziomie balsy. Coś czarno to widzę, wygląda na kolejną ściemę. Ale obym się mylił.
 7. rahl

  Przezroczysty aerożel przyda się i na Ziemi, i na Marsie

  Dokładnie. Nie pamiętam dokładnych wartości, ale przy pakietach trój-szybowych straty przez standardowe kilkukomorowe ramy są wyższe.
 8. rahl

  Pentagon tworzy Siły Kosmiczne

  Ciii - to tajemnica
 9. rahl

  Zawodna technologia rozpoznawania twarzy

  A czy teraz jest inaczej, mało to przypadków kiedy przez błędną identyfikację, albo z powodu fałszywych informacji ucierpieli niewinni ludzie - patrz niedawny przypadek, kiedy jeden gracz "wysłał" SWAT do domu drugiego, co skończyło się tragicznie. Jestem jak najbardziej za takimi pomocami, ale pod pełnym nadzorem ludzi. Jak każdego narzędzia, ich zadaniem jest służyć i ułatwiać życie, ale nie powinno zastępować człowieka. P.S. Ciekaw jestem jaki jest odsetek błędnej identyfikacji dokonanej przez ludzi - mogę się założyć o dobrą flachę, że znacznie gorszy.
 10. rahl

  Zawodna technologia rozpoznawania twarzy

  Może ta AI wie o czymś o czym reszta z nas nie wie
 11. rahl

  Matuzalem zmieni rynek przechowywania energii

  Brak jednej, moim zdaniem najważniejszej informacji czyli szacowanego kosztu na 1kWh.
 12. rahl

  NASA testuje standardową elektronikę w przestrzeni kosmicznej

  A najlepiej będzie jak się okaże, że nie było potrzeby wyrzucać pieniędzy w błoto projektując i budując "kosmiczne" komponenty, a wystarczyło użyć znacznie tańszych i dobrze dopracowanych modeli przemysłowych. P.S. Z tego co wiem - oba systemy sprawdziły się w 100%, teraz tylko chodzi o porównanie "zużycia" komponentów z tymi co pracowały na ziemi. P.S.2 Do sterowania większością komponentów stacji astronauci używają praktycznie standardowych laptopów Lenovo (kiedyś a31p a obecnie a61p
 13. rahl

  Oumuamua to nie asteroida

  Wszystko zależy od punktu odniesienia.
 14. rahl

  Oumuamua to nie asteroida

  Dokładnie, jeszcze tylko uprowadzi parę egzemplarzy lokalnej fauny do badań(pewnie już zamaskowane próbniki zbierają próbki) i poleci dalej. Wpływ grawitacji rozciąga się w nieskończoność, więc wpływ chociaż znikomy, ale jakiś tam jest.
 15. rahl

  Kolejne opóźnienie Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba

  Z tego co widzę to od początku całym projektem zarządzają ludzie od DNF, lepiej niech go już dziś wyślą na złomowisko a uzyskane pieniądze przeznaczą na reedukację wszystkich "specjalistów" pracujących przy projekcie. Będzie taniej i może część z tych ludzi będzie mogła zająć się budową mniej skomplikowanych rzeczy jak np. latryny polowe i rowy melioracyjne. P.S.Jeszcze kilka lata opóźnień i cały projekt straci rację bytu. P.S.2 DNF= Duke Nukem Forever
 16. rahl

  Tani sposób na uran z wody morskiej

  Nie Z ujścia Wisły wypływa jakieś 2.000.000 ton w ciągu pół godziny, wystarczy niespełna 2 s.
 17. rahl

  Przechwytywanie CO2 z atmosfery może stać się opłacalne

  Ten pomysł z odzyskiem i ponowną produkcją paliwa do spalania to na dzień dzisiejszy kompletny idiotyzm. Przy aktualnym profilu produkcji energii zawsze będziemy mieli dodatni bilans CO2.
 18. rahl

  Podmorskie światłowody pomogą wykrywać trzęsienia ziemi

  Z tego co kojarzę to nic nowego, pierwsze informacje na ten temat pojawiały się już jakiś czas temu. http://pl.coppertelecom.com/news/researchers-use-underground-optical-fiber-netw-9564413.html Jedyna różnica to korzystanie z kabli podmorskich.
 19. Ooo - tu się głęboko mylisz, przez pewien czas woziłem termometr szklarniowy w aucie (koloru ciemnozielonego) na dywaniku za fotelem kierowcy - przy temperaturach na poziomie 25-30 stopni (późne lato, auto w słońcu). Brakowało skali, która kończyła się na 60 stopni C. Jak było trochę wiaterku to przy nawet wyższych temperatura nie było tak źle (max 50-55).
 20. Ciekawe nowe informacje: https://www.cnbc.com/2018/05/24/ubers-self-driving-suv-saw-the-pedestrian-in-fatal-accident-but-didnt-brake-officials-say.html
 21. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Loty kartograficzne (a o takich chyba mowa, jeśli mają uzupełniać zdjęcia satelitarne) odbywają się przy użyciu większych niż ultralekkie samoloty. Więc zasadniczo podlegają wszystkim przepisom od klasy E wzwyż. Nie. Pierwsze drony o jakich słyszałem to Predatory, jakieś dwie dekady przed jednostkami wielo-wirnikowymi. Zrobiłem założenie i napisałem jakiego najprawdopodobniej drona miał na myśli poprzednik(gdyż nie było to sprecyzowane w jego wypowiedzi) i że to co poleci na Marsa jest lepsze do tam panujących warunków. P.S. To co skomentowałeś w pierwszej części dotyczyło pomysłu całkowitego zastąpienia obrazowania satelitarnego zdjęciami z tych małych helikopterków na Marsie - ale jak zwykle nie zadałeś sobie trudu aby sprawdzić czego dotyczyła ta odpowiedź tylko od razu zacząłeś komentować kompletnie nie rozumiejąc kontekstu. Nie silę się na znawcę lotnictwa, ale swoje wypociny staram się popierać faktami i informacjami rzeczywistymi, które w dobie internetu są dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego kto zada sobie odrobinę trudu.
 22. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Serioo ? ROTFL ROTFL x2 A spojrzałeś może na tabelkę drugą, czwartą, ósmą i dziewiątą ? Nie wiem jak z Ikonosem, ale patrz cennik i tabelki o których piszę. Hmm... ciekawe czyja to wina. Nie do końca prawda - taki samolocik też nie będzie zbyt szybki i nie będzie miał zbyt dużego pokrycia terenu. Wszystko będzie zależało od sytuacji. Exactamente I dokładnie na ten trop próbowałem naprowadzić 3grosze, ale jak widzę bez powodzenia.
 23. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Poczytaj moje wypowiedzi od początku, może załapiesz. A jeśli nie to trudno, zrobiłem co mogłem. P.S. Ceny zdjęć satelitarnych: http://www.landinfo.com/satellite-imagery-pricing.html
 24. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  No i widzisz, w końcu doszedłeś do tego, dlaczego w pewnych przypadkach zdjęcia z samolotu/drona są lepsze od satelitarnych ? Szczególnie na Marsie, gdzie jedno błędnie zinterpretowane zdjęcie może doprowadzić do utknięcia jednostki naziemnej Niech ci będzie - w kwestii terminologii. Moja odpowiedź dotyczyła tego co napisał ex nihilo - wyraźnie chodziło mu o takiego drona:
 25. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Szybkiego ? Trzeba przygotować samolot, zgłosić lot, dostać ścieżkę, polecieć, zdjęcia przetransferować itp - trwa to pewnie ze 2-3dni i kosztuje ładne sumki. Satelity przelatują nad danym obszarem kilka razy dziennie, dane można mieć dosłownie w ciągu kilku godzin i zapewniam cię jest to znacznie tańsza opcja.
×