Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

rahl

Użytkownicy
 • Zawartość

  477
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana rahl w dniu 3 maja

Użytkownicy przyznają rahl punkty reputacji!

Reputacja

25 Dobra

O rahl

 • Tytuł
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. rahl

  Tani sposób na uran z wody morskiej

  Nie Z ujścia Wisły wypływa jakieś 2.000.000 ton w ciągu pół godziny, wystarczy niespełna 2 s.
 2. rahl

  Przechwytywanie CO2 z atmosfery może stać się opłacalne

  Ten pomysł z odzyskiem i ponowną produkcją paliwa do spalania to na dzień dzisiejszy kompletny idiotyzm. Przy aktualnym profilu produkcji energii zawsze będziemy mieli dodatni bilans CO2.
 3. rahl

  Podmorskie światłowody pomogą wykrywać trzęsienia ziemi

  Z tego co kojarzę to nic nowego, pierwsze informacje na ten temat pojawiały się już jakiś czas temu. http://pl.coppertelecom.com/news/researchers-use-underground-optical-fiber-netw-9564413.html Jedyna różnica to korzystanie z kabli podmorskich.
 4. Ooo - tu się głęboko mylisz, przez pewien czas woziłem termometr szklarniowy w aucie (koloru ciemnozielonego) na dywaniku za fotelem kierowcy - przy temperaturach na poziomie 25-30 stopni (późne lato, auto w słońcu). Brakowało skali, która kończyła się na 60 stopni C. Jak było trochę wiaterku to przy nawet wyższych temperatura nie było tak źle (max 50-55).
 5. Ciekawe nowe informacje: https://www.cnbc.com/2018/05/24/ubers-self-driving-suv-saw-the-pedestrian-in-fatal-accident-but-didnt-brake-officials-say.html
 6. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Loty kartograficzne (a o takich chyba mowa, jeśli mają uzupełniać zdjęcia satelitarne) odbywają się przy użyciu większych niż ultralekkie samoloty. Więc zasadniczo podlegają wszystkim przepisom od klasy E wzwyż. Nie. Pierwsze drony o jakich słyszałem to Predatory, jakieś dwie dekady przed jednostkami wielo-wirnikowymi. Zrobiłem założenie i napisałem jakiego najprawdopodobniej drona miał na myśli poprzednik(gdyż nie było to sprecyzowane w jego wypowiedzi) i że to co poleci na Marsa jest lepsze do tam panujących warunków. P.S. To co skomentowałeś w pierwszej części dotyczyło pomysłu całkowitego zastąpienia obrazowania satelitarnego zdjęciami z tych małych helikopterków na Marsie - ale jak zwykle nie zadałeś sobie trudu aby sprawdzić czego dotyczyła ta odpowiedź tylko od razu zacząłeś komentować kompletnie nie rozumiejąc kontekstu. Nie silę się na znawcę lotnictwa, ale swoje wypociny staram się popierać faktami i informacjami rzeczywistymi, które w dobie internetu są dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego kto zada sobie odrobinę trudu.
 7. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Serioo ? ROTFL ROTFL x2 A spojrzałeś może na tabelkę drugą, czwartą, ósmą i dziewiątą ? Nie wiem jak z Ikonosem, ale patrz cennik i tabelki o których piszę. Hmm... ciekawe czyja to wina. Nie do końca prawda - taki samolocik też nie będzie zbyt szybki i nie będzie miał zbyt dużego pokrycia terenu. Wszystko będzie zależało od sytuacji. Exactamente I dokładnie na ten trop próbowałem naprowadzić 3grosze, ale jak widzę bez powodzenia.
 8. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Poczytaj moje wypowiedzi od początku, może załapiesz. A jeśli nie to trudno, zrobiłem co mogłem. P.S. Ceny zdjęć satelitarnych: http://www.landinfo.com/satellite-imagery-pricing.html
 9. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  No i widzisz, w końcu doszedłeś do tego, dlaczego w pewnych przypadkach zdjęcia z samolotu/drona są lepsze od satelitarnych ? Szczególnie na Marsie, gdzie jedno błędnie zinterpretowane zdjęcie może doprowadzić do utknięcia jednostki naziemnej Niech ci będzie - w kwestii terminologii. Moja odpowiedź dotyczyła tego co napisał ex nihilo - wyraźnie chodziło mu o takiego drona:
 10. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Szybkiego ? Trzeba przygotować samolot, zgłosić lot, dostać ścieżkę, polecieć, zdjęcia przetransferować itp - trwa to pewnie ze 2-3dni i kosztuje ładne sumki. Satelity przelatują nad danym obszarem kilka razy dziennie, dane można mieć dosłownie w ciągu kilku godzin i zapewniam cię jest to znacznie tańsza opcja.
 11. rahl

  NASA wyśle na Marsa... helikopter

  Pomimo setek satelitów na Ziemi ciągle są używane samoloty do celów kartograficznych - ciekawe dlaczego ?? Problemem nie jest to czy helikopter ten będzie w stanie się unosić w marsjańskiej atmosferze, ale jak sobie poradzi z wykonywaniem zadań bez bezpośredniego sterowania. Wszyscy najwyraźniej zapominacie o opóźnieniu sygnału na trasie Ziemia-Mars. Z tego co wiem to mimo wysiłków z strony obecnej administracji w kierunku zmniejszenia dotacji i wydatków na badania naukowe, kongres je podniósł i to znacznie w porównaniu z poprzednimi latami. P.S. Taki helikopter z dwoma rotorami spisze się znacznie lepiej w atmosferze Marsa niż dron.
 12. rahl

  Najszybszy podgrzewacz wody. Do 100 000 stopni w mniej niż pikosekundę

  Pewnie po tym czasie nie było już wody tylko wodór i tlen.
 13. Dokładnie to samo pomyślałem, tak więc co to ma wspólnego z napędem. Poza tym nie ma się czym ekscytować, wydajność produkcji energii będzie raczej znikoma.
 14. rahl

  MapLite przyszłością samochodów autonomicznych?

  Większość nowoczesnych systemów nawigacji jest aktualizowana na bieżąco. Korki, roboty drogowe, utrudnienia pogodowe na planowanej trasie są praktycznie widoczne w ciągu kilkunastu minut. Tak więc nie wydaje mi się to jakimś wielkim problemem. Poza tym nie sądzę aby dokładniejsze mapy miały jakikolwiek wpływ na podatność na wypadki. Jak na razie wszystkie mi znane przypadki to zdarzenia pomiędzy aktywnymi uczestnikami ruchu bez udziału "pasywnych" elementów infrastruktury drogowej. Za rok wszyscy o tym zapomną, wprowadzi się parę dodatkowych regulacji i wymogów do samochodów testowych i sprawy dalej będą się toczyć takim samym tempem. Typuję, że pierwsze w pełni autonomiczne samochody zostaną dopuszczone do ruchu w okolicy lat 2023-2024.
 15. rahl

  Oryginalna populacja Ameryki to... 250 osób

  @Sławko No nie wiem, większość ludzi z którymi pisałem/rozmawiałem nie ma problemu ze sformułowaniem "w razie W". Pierwszy raz się spotykam z takim przypadkiem niezrozumienia. Poza tym, ma ono znacznie szersze znaczenie(jak to napisał krzysztofB7QkDkW) niż tylko wojna, to ogólnie rozumiany zamiennik wszelako rozumianych nieszczęść, wypadków, katastrof, pecha itp. P.S. Dwóch znajomych obco-krajowców ledwie posługujących się językiem polskim nie ma z tym problemu, podobnie jak z użyciem słowa "masakra"
×