Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

rahl

Użytkownicy
 • Zawartość

  453
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  9

Ostatnia wygrana rahl w dniu 23 stycznia

Użytkownicy przyznają rahl punkty reputacji!

Reputacja

23 Dobra

O rahl

 • Tytuł
  Sztygar

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Udało się zarejestrować zakłócenie pracy pulsara

  Poza tym, że będzie produkował energię przy użyciu fuzji jądrowej, fakt - jako paliwo będzie wykorzystana mieszanka deuteru, trytu, ale zasada zostaje ta sama. Poza tym gęstość plazmy w tokamaku jest znacznie mniejsza niż w jądrze słońca.
 2. Udało się zarejestrować zakłócenie pracy pulsara

  Chyba mamy inną definicje wydajności, ale niech ci będzie, tylko skąd ten wniosek o rozmiarach tego reaktora ? Dla przykładu ITER będzie produkować około 500MW (z czego ponad 400MW surplus) przy masie kilkuset ton i wymiarach pięciopiętrowego budynku.
 3. Sprzedaż pecetów spada od lat

  Czyli konkretnie którymi ? Opanowanie nowego procesu produkcyjnego to miliardy dolców i lata badań itp. Większość firm istnieje po to aby przynosić zysk, dopóki potencjalny zysk nie będzie większy niż koszty wdrożenia nowego procesu żadna zdrowo zarządzana firma nie będzie brać kredytów większych niż jej wartość pod wątpliwą inwestycję która może ale nie musi przynieść zysków. Ręce opadają na argumenty typu - "prawo Moora to ściema, jakby firmy chciały to by już dawno produkowały w technologi 1nm" dla mnie są one na poziomie argumentacji spiskologów od płaskiej ziemi. Czy ty naprawdę nie zdajesz sobie sprawy jakich nakładów finansowych, ilu lat badań i tysięcy roboczogodzin naukowców i inżynierów wymaga opanowanie nowego-niższego procesu technologicznego? Czy też opracowanie nowej, przełomowej architektury ? To, że czasem firmy takie jak Intel popadają w stagnację i zasypiają z ręką w nocniku(i budzą się w panice po tym konkurencja pokazała coś nowego) nie zmienia faktu, że to wcale nie jest takie proste. Zapytaj jakiegokolwiek fizyka ciała stałego jakie są na tej drodze problemy. Tu masz współczesną fabrykę, a tu trochę o tym jak powstają układy pamięci No właśnie - jakoś nie widać, abyśmy już dolatywali do Alfy Centauri, owszem gość popchnął świat do przodu w wielu dziedzinach zainspirował epokowe zmiany i wstrząsnął posadami skostniałych struktur. Jego przykład dobitnie pokazuje, że nawet pełne zaangażowanie geniusza i wizjonera nie pozwala na natychmiastowe przełamanie barier i wyciąganie nowych technologii z kapelusza. In Musk We Trust A ten argument to już w ogóle bajka.
 4. Sprzedaż pecetów spada od lat

  Pokonanie konkurencji jest właśnie jednym ze sposobów na maksymalizację zysku przez monopolizację rynku albo zwiększenie swoich udziałów na nim (jeśli mamy do czynienia z liczbą podmiotów większą od dwóch). Zbyt duże uproszczenie. Wykończenie kogoś w przypadku tzw technologii "bleeding-edge" to naprawdę nie jest łatwa sprawa. Zasadniczo wszyscy gracze mają dostęp do tych samych technologii produkcyjnych, wojny patentowe najczęściej kończą się albo ugodą albo ciągną latami nikomu nie przynosząc zysku (poza prawnikami). Jedynym sposobem jest dokonanie jakiegoś przełomowego wynalazku albo nowego podejścia do klienta i produktów(pokazuje to ładnie przykład Apple), które pozwoli na uzyskanie przewagi na pewien czas. Ale konkurenci nie śpią, uczą się na błędach swoich i przeciwników oraz ściągają i często podkradają innowacje. Poza tym, "wykańczanie" utrudniają jeszcze takie drobiazgi jak prawa danych krajów, przepisy antymonopolowe itp. Ręce opadają. Skoro to taka prosta sprawa - to dlaczego nie opracujesz własnego procesora we własnej fabryce i nie "zniszczysz" konkurencji. P.S. Superkomputery mamy już dawno w kieszeni - współczesny smartfon ma moc obliczeniową na poziomie superkomputerów sprzed około 20 lat.
 5. Powstał czujnik obrazu, który sam się zasila

  Nie rozumiem w czym problem, przecież: Więc jakie ma znaczenie to w jaki sposób dioda zasilająca "zbiera" energię. I ponownie potwierdzają:
 6. W Gmailu będzie opcja samoniszczących się e-maili

  Tej wiadomości nie ściągniesz, masz tylko linka (jak napisał nantaniel), jedyne co możesz zrobić to fotkę albo zrzut ekranu ze strony przeglądarki. P.S. Czekam na takie samozniszczenie
 7. Sztuczna inteligencja uczy się, jak być psem

  No zasadniczo na tym polega naśladowanie, na powielaniu zachowań.
 8. Sztuczna inteligencja uczy się, jak być psem

  17 minut nagrania to raczej znikoma próbka zachowań psa.
 9. Sprzedaż pecetów spada od lat

  Ludzie, ale o czym ta dyskusja ? Gartner nie bierze pod uwagę firm o obrocie niższym niż 1mld $ W artykule jest mowa o gotowych kompach, do których zaliczają się między innymi laptopy. Maszyny takie w krajach jak USA miały kiedyś nawet 90% udziałów, od prawie dwóch dekad ich udziały spadają, pecety "składają" coraz mniejsze firmy a ich sprzedaż nigdy nie była brana pod uwagę. Dowodem na to o czym piszę, jest ciągle rosnąca sprzedaż komponentów idących kanałami "detalicznymi". Lokalnie (przy skali o jakiej mowa) działające firmy podobne do naszych Moreli, Komputronika itp obecnie mają co raz większe udziały rynkach.
 10. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Ponowię pytanie: Co proste roboty przemysłowe, przystosowane do wykonywania powtarzalnych czynności mają wspólnego z AI. Równie dobrze mógłbyś wtryskarce, albo prasie hydraulicznej nadać przydomek AI. Teorie teoriami, ale jakoś kierowca rzeczonego auta Ubera nie zareagował i nie zapobiegł wypadkowi. Polecam obejrzeć jak to ludzie "unikają" wypadków: https://youtu.be/I6801whkbFI?t=199 Do tego w biały dzień i przy doskonałej widoczności o znacznie mniejszych prędkościach. Ciekawe co na to "eksperci"
 11. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  @Przemek Kobel A co podane przez ciebie przypadki mają wspólnego z AI ? Ludzie szkolili, i przygotowali tą "AI", kierowca siedzący w aucie też nie zareagował poprawnie, więc proszę nie pisz bzdur, że człowiek by zareagował, skoro tego nie zrobił. Zdarzenie to jest tragedią, co nie zmienia faktu, że ofiara przechodziła w kompletnie niedozwolonym miejscu mając w pełnej pogardzie ponad dwie tony rozpędzonego metalu i przypłaciła ten fakt życiem.
 12. Tysiące czarnych dziur w centrum Drogi Mlecznej

  Stwierdzenie ewidentnie nieprawdziwe, tym bardziej, że dalej czytamy o tym jak trudno je wykryć, nawet w mocno "zapylonym" centrum galaktyki. Może chodziło o znane BH ? Bo istnieją i dają nawet o sobie znać
 13. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Skąd wiesz, rozmawiałeś z tą AI ? Poza tym super, ale to ludzie rozjeżdżają dziesiątki tysięcy ludzi rocznie, i najczęściej przechodzących we właściwych miejscach, idących poboczem albo nawet stojących na przystankach autobusowych. P.S. Nie rozumiem skąd to personifikowanie tych prymitywnych AI, nawet samo sformułowanie AI to nadużycie językowe, jakich wiele dziś, podobnie jak z przedrostkiem "nano". Równie dobrze mógłbyś mieć żal do drzew, bo czasem spadnie jakiś konar i kogoś zabije.
 14. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Pewnie to samo powiedziałoby AI o tych przykładach, które podałem. Problem z ludźmi (i innymi istotami żywymi) jest taki, że łatwo odwrócić ich uwagę. Mój przykład służył unaocznieniu, że pomimo milionów lat ewolucji mamy sporo słabych punktów i luk w postrzeganiu, które w szybko rozwijającym się świecie technologicznym trudno załatać a mogą sprawiać poważne problemy. Adaptacja ewolucyjna jest po prostu zbyt wolna. P.S. Myślę, że to nad czym pracuje Neuralink (i podobne rozwiązania) to jedyna droga dla istot biologicznych aby nadążyć. Moja ulubiona:
 15. Eksperci od sztucznej inteligencji wzywają do bojkotu KAIST

  Żarcik ? Moim zdaniem porównywanie zwykłych czujek ruchu (do tego źle skonfigurowanych) sprzed 40 lat ze sprzętem takim jak SGR-A1 to lekkie nieporozumienie. Z ludźmi jeszcze gorzej: https://list25.com/25-incredible-optical-illusions/
×