Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Jajcenty

Użytkownicy
 • Zawartość

  3402
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  73

Ostatnia wygrana Jajcenty w dniu 14 maja

Użytkownicy przyznają Jajcenty punkty reputacji!

Reputacja

169 Znakomita

2 obserwujących

O Jajcenty

 • Tytuł
  padawan młody

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

14837 wyświetleń profilu
 1. W życzeniu by nie odmieniać. ctr-c/ctr-v Zgadzam się z Panią (z Panem?) całkowicie! Choć prof. Bańko nie lubi, gdy się odmienia jego nazwisko, to wszyscy konsekwentnie to robimy i róbmy. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Dziekujemy-prof-Bance;17091.html Ja uszanuję życzenie pana profesora Bańko i nie będę odmieniał tego nazwiska. Zatem tak: "w rozumieniu Bańko". Przed chwilą o autorze i twórcy napisałeś:
 2. Interesujące, w moim odczuciu jest dokładnie odwrotnie. Twórca jest zawsze autorem, choćby twór był niematerialnym, ideą zaledwie. Autor nie musi być twórcą. Jestem autorem wielu implementacji wyszukiwania binarnego, ale nie jestem twórcą tej techniki.
 3. Bańka - blaszane naczynie. Rzeczownik pospolity. Zdarzają się takie nazwiska - pan Bańka, Gołąb, Kwiat. Zganiłeś mnie za złą odmianę nazwiska, a sam tak wcześniej odmieniłeś.
 4. Pisarze, malarze, itp. protestują. Mimo autorzenia uzurpują sobie prawo do bycia twórcami.
 5. Wcześniej piszesz: "Profesor Bańko, którego tu dwukrotnie cytowałem...." Sądziłem zatem, że nie jest to rzeczownik pospolity.
 6. Fakt, ale dość często: w Pigoniu zamiast Chemii fizycznej Piogonia i Ruziewicza, czy w Vogelu zamiast w Preparatyce organicznej - jednak tylko wtedy kiedy odbiorca ma szansę skojarzyć slang. Nie wiem co tam biochemicy mają za biblię, ale na pewno coś masz, może harper?
 7. tldr; 1) To Twoim obowiązkiem jest pisać precyzyjnie, jeśli słowo ma kilka znaczeń dobrze byłoby wskazać o które znaczenie chodzi. Zatem, jesteś autorem jednej z gramatyk. Gratuluję. 2) We wszystkich podanych przez Ciebie przykładach nie ma wątpliwości, że chodzi o podręcznik. Z mojego punktu widzenia, dokonałeś skrótu myślowego prowadzącego do nieporozumienia. Upieram się że nie jesteś autorem gramatyki języka polskiego w pierwszym rozumieniu Bańko. Tak może być? 3) Na tym forum jest sporo osób zajmujących się informatyką, zapewne wiele z nich tworzyło w ramach ćwiczenia lub zabawy języki programowania i kompilatory. W tym sensie są oni prawdziwymi autorami gramatyk. I to unikatowych! 5) Ludek tu zasadniczo życzliwy, ale osoby z przerostem ego mogą się tu źle czuć. Chętnie przeczytam to i owo o języku, ale nie licz że będę Ci masował odwłok, a impertynecje czy inwektywy są bardzo źle widziane. 6) Nie zauważyłeś braku pkt 4. 8) Teraz liczysz punkty....
 8. Jajcenty

  Matematyczny efekt placebo zapachu kawy

  Leki homeopatyczne są idealnym przykładem placebo w sensie Jajcentego, o ile mierzymy* skutek. Pacjent dostaje wodę i zdrowieje, mimo że miał grzybice ucha. To jest moc *) mierzymy, a nie pytamy: to jak się dzisiaj czujemy?
 9. Niewielu rzeczy jestem pewien tak bardzo, ja tego, że nie jesteś autorem gramatyki języka polskiego. Popełniłeś zabawny lapsus, nie widzisz go, nawet kiedy zwrócono Ci na niego uwagę. Jak na aspirującego do tytułu Wiedzącego - słabo.
 10. Jajcenty

  Zidentyfikowano chleb co najmniej 4 tys. lat starszy od początków rolnictwa

  Co by nie gadać, to jest precyzyjne sformułowanie, nie dające pola do interpretacji. Niezależnie od semantyki, jest (dla mnie) stylistycznie zręczniejsze. I'm in favour of Bea
 11. Jajcenty

  Matematyczny efekt placebo zapachu kawy

  Nie rozumiem dlaczego placebo? Dla psa Pawłowa dzwonek też był placebo? zeby twierdzić, że to placebo trzeba by zbadać trochę poziomy neuroprzekaźników? Na moje oko, zapach może być tu bodźcem i wyzwalać jakąś kaskadę.
 12. Jajcenty

  Z mózgami jest jak z odciskami palców: nie ma dwóch identycznych

  Bardziej czekam na rozwój retrofrenologii.
 13. Jajcenty

  Efekt „bicia serca” w płynnym metalu

  Jestem pewien że widziałem coś podobnego u Sękowskiego 40 lat temu. Teraz można to znaleźć między innymi tu: http://chemfan.pg.gda.pl/Doswiadczenia/KlasDosw.html #1 Bijące serce rtęciowe. Tylko nie sądziłem, że będą próby wykorzystania praktycznego samo doświadczenie ma pewnie ze 100 lat.
 14. Jajcenty

  Pasy nie chłodzą

  W przypadku beczki, żeby być precyzyjnym. Zebra różni się tym od beczki, że potrafi się celowo orientować względem źródeł ciepła, a ponadto użyto imitacji skór. Ja bym tak szybko nie skreślał tej teorii.
×