Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

.:KRUK:.

Użytkownicy
 • Zawartość

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana .:KRUK:. w dniu 25 sierpnia 2013

Użytkownicy przyznają .:KRUK:. punkty reputacji!

Reputacja

1 Neutralna

O .:KRUK:.

 • Tytuł
  Fuks
 • Urodziny 03.02.1988

Informacje szczegółowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Pilzno
 1. .:KRUK:.

  Udokumentowano przypadek embriotomii z XIX-wiecznych Włoch

  Serdecznie dziękujemy naukowcom za wyrażenie własnych, nieweryfikowalnych mniemań
 2. .:KRUK:.

  Ciemna materia zabiła dinozaury?

  Tak, tak, ja tu już często polecałem szczególnie ujęcie Thomasa Kuhna. W inny sposób ciekawie przedstawia ten proces James Burke, znany m.in. z serialu "Connections".
 3. .:KRUK:.

  Ciemna materia zabiła dinozaury?

  Dyskusja o czymś, czego być może nawet nie ma, a między ludźmi już rodzą się podziały. No normalnie nauka zaczyna dorównywać religii
 4. .:KRUK:.

  Klasyczne czarne dziury nie istnieją?

  "Czarne dziury to prosta i nieuchronna konsekwencja dwóch faktów: istnienia grawitacji, czyli siły powszechnej i zawsze przyciągającej, oraz tego, że nic nie może poruszać się z większą prędkością niż światło. Aby zrozumieć, czym są, potrzebujemy jednego prostego pojęcia, zwanego prędkością ucieczki. Wyobraźmy sobie, że utknęliśmy na jakiejś planecie, którą bardzo chcemy opuścić. Aby to uczynić, należy wystrzelić się w górę, przeciwko sile przyciągania grawitacyjnego planety. Nie wszystko, co zostało wyrzucone w górę, spada w dół - jeśli nasza prędkość początkowa będzie wystarczająco wielka, zdołamy całkowicie oderwać się od planety. Dla każdej planety istnieje pewna minimalna prędkość, która pozwala tego dokonać, zwana prędkością ucieczki. Prędkość ucieczki zależy zarówno od masy, jak i od rozmiarów planety. Dla planety o danej masie jest tym większa, im większa jest jej gęstość. W skutek tego, kiedy planeta się kurczy, prędkość potrzebna do oderwania się od jej powierzchni wzrasta. To samo można powiedzieć o gwieździe i o dowolnym innym obiekcie. Czarna dziura to po prostu takie ciało, które kurczy się do na tyle małych rozmiarów, że prędkość niezbędna do tego, by je opuścić, przekracza prędkość światła. W tej sytuacji ani światło, ani nic innego nie może się od niej oderwać. Każda czarna dziura otoczona jest powierzchnią, poza którą nic nie może się wydostać. Taka powierzchnia nazywa się horyzontem zdarzeń lub, w skrócie, horyzontem. Każdy horyzont stanowi granicę rejonu wszechświata, jaki możemy zobaczyć. Co więcej, da się przejść przez horyzont zdarzeń, lecz jeśli już znajdziemy się wewnątrz, nigdy nie zdołamy się stamtąd wydostać. Dopóki istnieje czarna dziura, można przekroczyć tę granicę i zostać uwięzionym w środku. Z tego powodu uważamy, że horyzonty zdarzeń stanowią granice leżące w przyszłości." Lee Smolin
 5. .:KRUK:.

  Oceanom ubyło 7 milimetrów

  Odnośnie końcówki ostatniej wypowiedzi. Szczerze wątpię, czy nawet w obliczu najczarniejszego scenariusza, jakim mogła by być powszechna wojna nuklearna lub drastyczne skażenie środowiska, doszłoby do zjawiska "ostatniego wymierania". Były już chwile na Ziemi gdy ginęła znakomita część życia, ale należy pamiętać, że zgodnie z tym, co wymyślił Darwin, nawet tylko jeden pozostały w istnieniu gatunek jest dobrą podstawą do odrodzenia się bogactwa różnorodności ekosystemu. Kto dziś płacze za dinozaurami? Jest to co najwyżej zajmująca ciekawostka. I podobnie, nikt nie będzie płakać po nas i po całym naszym obecnym świecie. Jeżeli kiedyś jeszcze na tej planecie powstaną istoty rozumne, które odkryją historię końca czwartorzędu, to nie przejmą się tym bardziej niż my wymarciem wielkich gadów. Oczywiście warto troszczyć się o porządek we własnym domu, jakim jest dla nas Ziemia, a przede wszystkim, co zapewne uwarunkowane jest genetycznie, o własne w nim przeżycie, niemniej nie przeceniałbym roli gospodarza, jaką pełnimy. Za milion, może dwa lata już nawet szkło się nie ostanie, a czym tak naprawdę są te dwa miliony dla planety? Żal też braci mniejszych, otaczające nas zwierzęta i rośliny, ale ileż to gatunków przed nimi pochłonął czas? Ponownie: kto ze szczerym smutkiem wspomina mamuta? Do współcześnie żyjących czujemy empatię, bo są sąsiadami, dalszą rodziną, którą chcąc lub nie chcąc krzywdzimy. Ale to tylko przejaw działania ludzkiej psychiki, wzór jaki przekładamy na coraz to szerszy zakres otaczających nas ustrojów. Ogarniamy świadomością więcej świata, więc przesuwają się granice zasięgu pewnych mechanizmów mentalnych. Sto lat temu (a może i jeszcze dziś), na wsi wyśmiano by każdego, kto odmówiłby zjedzenia mięsa "bo kura cierpi". I tak właśnie sympatyzujemy obecnie nie tylko ze współplemieńcami, ale całym środowiskiem za sprawą rozszerzonej wrażliwości. Podsumowując, wyzysk planety jaki stosuje dziś wobec niej człowiek jest czymś zupełnie zwyczajnym w tym sensie, że przy wszelkich okolicznościach jakie wystąpiły w trakcie ewolucji wpierw gatunku ludzkiego, a później jego kultury, ktoś z zewnątrz, jak mi się zdaje, mógłby się spodziewać zaistniałej sytuacji. Emocje z tym związane są również zrozumiałe, ponieważ boimy się własnej śmierci, śmierci najbliższych oraz utraty mienia (śmierci zwierząt i roślin oraz utraty bezpiecznego domu - Ziemi). Podejrzewam jednak, że gdyby nasz glob mógł wydać osąd w tej sprawie, powiedziałby jedynie "Phi, widziałem dużo więcej!" i przestał by się nią nie zajmować. Martwmy się więc jedynie o siebie jako część życia, bo ono jako całość zawsze sobie jakoś poradzi. Dziękuję i pozdrawiam!
 6. .:KRUK:.

  Początek końca eksperymentów na szympansach?

  Gorąco polecam książkę Rogera Foutsa "Najbliżsi krewni", w której opisuje on swój udział w projekcie Washoe. Polegał on na nauczeniu szympansicy o takim właśnie imieniu języka migowego. Książka jest niezwykle interesująca, pouczająca i momentami wręcz wzruszająca.
 7. .:KRUK:.

  To bozon Higgsa, ale jaki?

  Niepowtarzalne w skali znanego nam świata urządzenie, raz na biliard wygenerowanych zdarzeń daje wyniki sugerujące istnienie hipotetycznej cząsteczki. Pewność nauki jest w tym miejscu przytłaczająca. Ale kim my jesteśmy, żeby... itd.
 8. .:KRUK:.

  W Jeziorze Wostok nie znaleziono nieznanych bakterii

  I co? I trudno.
 9. .:KRUK:.

  USA budują cyberarmię

  Fajnie, że wojna przenosi się z płaszczyzny fizycznej na cybernetyczną. Oby w jak największym stopniu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że masy i tak mogą cierpieć w wyniku jej przebiegu. Ale w sumie to chyba dobry kierunek z punktu widzenia jednostki.
 10. .:KRUK:.

  Uwięzione orki

  Cóż za bezwstydna ingerencja w dobór naturalny. A pewnie, dokarmiajcie zimą sikorki. Rozsypujcie lek na wściekliznę.
 11. .:KRUK:.

  Pas asteroid niezbędny do powstania życia?

  Polecam lekturę T. Kuhna - "Struktura rewolucji naukowych". Tak a propos dyskusji, która się rozwinęła.
 12. .:KRUK:.

  Dwa bozony Higgsa czy zakłócenia?

  Taktyka. Na całe przedsięwzięcie poszły miliardy, więc najmniejszy cień sukcesu należy rozpropagować. A o później ogłoszonych wątpliwościach dowiedzą się już tylko naprawdę zainteresowani. Coś jak w polityce - obrzucić kogoś błotem, zniszczyć mu wizerunek na pierwszych stronach gazet a tydzień później przeprosić małym drukiem na przedostatniej stronie.
 13. .:KRUK:.

  Cegły ze zwierzęcej krwi

  Eksport?
 14. .:KRUK:.

  Koniec walki Gary'ego McKinnona

  Co na to Marek Zieliński?
 15. .:KRUK:.

  Paliwo z wody

  Po raz kolejny moja chora wyobraźnia stworzyła myślowego mutanta - odrzutowce F16 na baterie słoneczne! To byłby hit!
×