Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Ranking


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją od 18.10.2011 uwzględniając wszystkie działy

 1. 2 punkty
  Też się zastanawiam, ale musi być jakaś istotna, skoro czterech znamienitych userów KW zabrało głos.
 2. 2 punkty
  oj, zaczynam się czuć jak w rozmowach z proepidemikami W sumie Cię rozumiem, łatwiej obśmiać heheszkując z paniki, niż przytoczyć dane zaprzeczające ludzkiemu wpływowi na zmianę klimatu oraz jej dynamice i sile. Przecież konsensus naukowy mówi wyraźnie, że człowieki nic nie robio. Poparte jest to wieloma głębokimi i wiarygodnymi badaniami, o klik od... oh wait... ale wiesz, że to nie mała epoka lodowcowa nas teraz czeka? I że (tak a propos osadników z południa) osadnicy z bliskiego wschodu migrują do Europy nie tylko przez wojny? I że jedną z przyczyn są braki wody zdatnej do picia i do upraw? I że na 100%, na tysioncpińcet!, nic a nic z tym nie mają wspólnego zmiany klimatyczne? Wiesz, te wcale nie spowodowane przez człowieka? Jak my maluczcy błądzimy we mgle! Tyle wątpliwości, tyle pytań, żadnych odpowiedzi. Wiem co zrobię - pooglądam filmiki z żółtymi napisami. Risercz ziemkiewiczowski upewni mnie, że to nie człowieki a natura, plamy na słońcu i reptilianie podnoszą temperatury :) Skoro poruszyłeś wątek finansowy, to taka ciekawostka - komu zależy na zaprzeczaniu wpływowi człowieka na zmiany klimatu? Kto emituje najwięcej gazów cieplarnianych i komu zależy na tym, aby unikać odpowiedzialności za zmiany? Bo tak mi się wydaje, popraw mnie proszę, jeżeli się mylę, jej przyjęcie oznaczałoby kilka rzeczy... Konieczność przyznania się do błędu i wzięcia na klatę międzynarodowej krytyki. Konieczność opracowania planów zmian i ich wdrożenia. Konieczność wyłożenia na to funduszy. Tak, tak. Bo odwrócenie, a nawet opanowanie skutków tanie nie będzie... A bogacze nie chcą się rozstawać ze swoimi pieniędzmi. A politycy nie chcą podejmować trudnych decyzji kosztujących ich posady. No to kto komu w takim razie płaci za komcie w internetach?
 3. 2 punkty
  Możesz nie wierzyć. Dane jednak łatwo, a czasem i przyjemnie sprawdzić. Np. XKCD zebrało informację o zmianach klimatu i podało w bardzo fajny i przystępny sposób. Początek timeline: 20 tysięcy lat p.n.e. Infografika jest tu: https://xkcd.com/1732/ Na wikipedii jest fajny wykres, adresujący okres 2 tys. lat, o którym mówisz: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rekonstrukcja_Temperatury2.PNG Średnia temperatury trochę rosła (średniowieczne optimum klimatyczne), aby później tąpnąć w trakcie małej epoki lodowcowej. Spadek średnich temperatur wynosił tylko 1 stopień Celsjusza, a ten czas został nazwany małą epoką lodowcową. To jak taki, teoretycznie minimalny spadek może wywołać epokę lodowcową, to jakie skutki wywoła teraz obserwowany wzrost temperatur? Nikt przy zdrowych zmysłach nie podważa dziś działalności człowieka jako przyczyn tego wzrostu. Tak, jest źle. Nie ma za co.
 4. 2 punkty
  I tu ciekawostka: wszystkie słynące ze swoich prozdrowotnych właściwości polifenole ( do których należą antocyjany) są na liście...substancji antyodżywczych. Dziwnym trafem wiążą jod krążący w organizmie zmniejszając jego pulę dostępną dla tarczycy. Jak to było? A...nie ma róży bez dymu.
 5. 2 punkty
  Najprościej z netu. Zamówić z przesyłką do domu...dodatek do żywościi E 163
 6. 2 punkty
  Ludzie, ale o czym ta dyskusja ? Gartner nie bierze pod uwagę firm o obrocie niższym niż 1mld $ W artykule jest mowa o gotowych kompach, do których zaliczają się między innymi laptopy. Maszyny takie w krajach jak USA miały kiedyś nawet 90% udziałów, od prawie dwóch dekad ich udziały spadają, pecety "składają" coraz mniejsze firmy a ich sprzedaż nigdy nie była brana pod uwagę. Dowodem na to o czym piszę, jest ciągle rosnąca sprzedaż komponentów idących kanałami "detalicznymi". Lokalnie (przy skali o jakiej mowa) działające firmy podobne do naszych Moreli, Komputronika itp obecnie mają co raz większe udziały rynkach.
 7. 1 punkt
  W homeopatii nie ma substancji czynnej w śladowych ilościach - nie powinno jej tam być w ogóle. Co do placebo nie możecie się dogadać bo stosujecie różne definicje. Ja przychylam się do definicji z której skorzystała bea. Jajcenty zastosował własną. A Usher coś pomiędzy.
 8. 1 punkt
  Trójkołowy rower z dwoma kołami z tyłu ma kilka problemów. Pierwszy to konieczność stosowania mechanizmu różnicowego na tylnych kołach. Są one napędzane (więc w tanim rozwiązaniu są spięte na sztywno albo napędzane jest tylko jedno koło) przez co albo jazda jest niezbyt stabilna albo podczas skręcania w jednym z kierunków trzeba kilkukrotnie obrócić pedałami, w przeciwnym mniej niż pół obrotu za to z dużą siłą, większość ludzi z osłabioną motoryką ma z tym problem. Po drugie rower taki jest niestabilny przy zjazdach z krawężników czy małych pochyleń oraz przy skrętach przy większej prędkości. Osoba z osłabioną motoryką może przewrócić się na bok (pod skosem). Nakładka o której jest napisane w artykule rozwiązuje problem komplikacji opisany w pkt 1, natomiast dzięki wahaczowemu zawieszeniu przedniej pary kół rozwiązuje problem nr 2 (przynajmniej w dużej części).
 9. 1 punkt
 10. 1 punkt
  Moim zdaniem format csv jest najbardziej uniwersalny. Problemem jest sam excel który w czasie importu nie daje zbyt wielu możliwości formatowania. Zainstaluj OpenOffica. Tam w czasie otwierania pliku możesz wybrać jakimi znakami są rozdzielnie pola, np przecinkami. Tak wczytany dokument wygląda bardzo ładnie. Polskie znaki to zasługa kodowania w czasie importu do OpenOffica można wybrać kodowanie. Przed wczytaniem dokumentu w podglądzie powinieneś zobaczyć już rozdzielone kolumny.
 11. 1 punkt
  Witam Czyli jakich? Moim zdaniem cała sprawa polega nie na tym że rzeźba jest lub nie jest brzydko odnowiona ale na jej zabytkowym dawnym pochodzeniu. Aby odnowić taki zabytek trzeba używać odpowiednich technik a najlepiej wiedzieć jakie techniki stosowali artysci z tamtej epoki jaki styl stosowali przy malowaniu jakich barwników z kąd te barwniki pochodzą itd itd dodatkowo mamy trudność bo materiał jest stary co innego nanosić na świeżą rzeźbę a co innego na starą te same nawet barwniki. Sprawa więc rozbija się o ogrom wiedzy jaki potrzeba do prawidłowego przeprowadzenia odnowy zabytku. Nie można robić takiego partactwa bo to niszczy nieodwracalnie. Mamy 21 wiek więc istnieją możliwości przeskanowania a następnie od drukowania w drukarce 3D idealnej na prawdę idealnej kopii tak sie robi w muzeach gdzie cenne eksponaty są zastępowane np kości starych zwierząt skamielin itp specjaliści robią to tak doskonale że ciężko odróżnić zabytek od oryginału. Co do reszty komentarza nie moge się odnieść bo nie jestem specjalistą w Prawie obowiązującym w Hiszpanii . Tak czy siak warto by przedsięwziąć jakieś środki zapobiegawcze bo ostatnie lata są tragiczne dla zabytków i historii do aktów niebywałego wandalizmu i niszczenia dla zatarcia śladów grabieży w syrii iraku całych miast dochodzi jeszcze niszczenie zabytków "przez dobre chęci" Rozgrzebywane są również dla zysku starożytnie pochówki przez co mimo że zabytek jest ocalony teoretycznie to tak naprawde traci cały kontekst swojego istnienia. Gdy złodziej zabiera z np peru jakąś mumię to tracimy wiele informacji odnośnie jej połozenia głębokości sposobu ułożenia elementów przy niej obecnych a które sa we fragmentach i wymagają odsiania. Polecam jednocześnie projekt GlobalXplorer. Jest to projekt społecznościowy polegajacy na wolontariacie w sprawdzaniu zdjęć satelitarnych i odnajdowaniu zabytków przez kształt jaki widać na zdjęciach sat. Na początku projektu ochotnik zajmuje sie zaznaczaniem miejsc grabieży zabytków i ich liczba naprawde robi wrażenie.
 12. 1 punkt
  Tu masz źródło: https://www.nature.com/articles/s41467-018-03968-5?utm_source=Nature_community&utm_medium=Community_sites&utm_content=BenJoh-Nature-MultipleJournals-Microbiology-Global&utm_campaign=MultipleJournals_USG_MICRO Wynika z niego, że metody standardowo stosowane w laboratoriach medycznych do wykonywania posiewu moczu nie są zaprojektowane tak, aby wykrywać większość bakterii, które występują w moczu. Czyli mocz zdrowej kobiety nie jest jałowy - po prostu standardowe narzędzia nie wykrywają obecnych w nim bakterii.
 13. 1 punkt
  Nie, to zbyt logiczne. Trzeba złożyć wniosek o grant na milion złotych monet, żeby odkryć prawdziwą przyczynę A fokom zrobić szkolenie motywacyjne
 14. 1 punkt
 15. 1 punkt
  Rośnie inteligencja. Nieistotne, że głównie w tym zakresie jak wykonywanie testów. Jednak umysł się rozwija, a ponieważ działa w oparciu o skojarzenia, to zaczyna też dostrzegać podobne zależności w świecie zewnętrznym. Oczywiście pod warunkiem, że lubi bawić się w ćwiczenia IQ, inaczej będzie to wypierał.
 16. 1 punkt
  Up. A co baobaby obchodzi co było zanim wykiełkowały? Jeszcze doszperaj się do przyczyn tamtejszego ocieplenia i porównaj z obecnym.
 17. 1 punkt
  Z pierwszą częścią dotyczącą książek zdecydowanie się nie zgodzę. Mózg dostaje abstrakcyjny kod - język w postaci słowa pisanego, czasem mówionego. I z tego kodu musi zbudować cały świat: obraz, dźwięk i inne bodźce zmysłowe. Musi uruchomić swoje zdolności empatyczne żeby zrozumieć, co czują i dlaczego się zachowują tak a nie inaczej postaci z książki. Właściwie z opisu zachowań tych postaci i często szczątkowych (lub żadnych) opisów ich uczuć musi zbudować sobie obraz wiarygodnych ludzi (lub nieludzi). A i strategie też się na bieżąco w głowie budują: co ja bym zrobił w tej sytuacji? Jak się sytuacja może rozwinąć? Różnica polega na tym, że te strategie nie mają wpływu na dalszą akcję - stąd może powszechny powierzchowny osąd, że czytanie jest bierne dla mózgu. Co do gier komputerowych natomiast - dostajesz najczęściej na tacy przepięknie i szczegółowo wygenerowany świat, Nieliczne gry wymagają ciągłego myślenia logicznego czy prawdziwego opracowywania strategii podczas grania. Większość wymaga nie tyle strategii co po prostu zachowania rozsądku (np: nie hałasuj na terenie wroga, nie łaź w środku dnia "aleją snajperów"), albo strategie są wymyślane przed rozgrywką. Często wielokrotnie przećwiczone przez gracza/zespół. A sama rozgrywka to już wykonywanie gotowych algorytmów. Wygra gracz/zespół który ma skuteczniejsze i lepiej przećwiczone. Podczas rozgrywek e-sportów już nie ma czasu na kombinowanie.
 18. 1 punkt
  Biologicznie tłumacząc: usychają ( umierają) z braku wody. Po śmierci, w porze deszczowej gniją.
 19. 1 punkt
  Ano. Pierwsze co zrobił to zakazał mówienia źle o sobie. Oponenci mieli małe szanse oponować. Nie da się zadekretować inteligencji motłochu. W dodatku inteligencja nie gwarantuje poglądów Jedyny jasny powód to kłamstwo i pomówienie, jeśli potrafisz dowieść, że kłamano lub pomówiono. Wiem, pojawia się szara strefa, niestety świat nie chce być binarny. Ograniczanie wolności słowa źle się kończy. To bardzo zły nawyk, bo chętnie używany przez wszystkie opcje polityczne. Kiedy odbędzie następna parada równości? p.s. Pierwsze co robi okupant to odbiera broń i swobodę wypowiedzi.
 20. 1 punkt
  Ano, jak by powiedział Kwiczoł, tyz prowda... Tak, że znajdą się powody nawet na to, żeby można było uważać, że w praktyce czasami niestety trzeba tę wolność ograniczać...
 21. 1 punkt
  Większość, to nie cały. Z artykułów z ub. roku wynika, że było to ledwie ok. 50%. „After taking 20 years to get to 40 percent encrypted page loads, it's incredible that the web jumped to 50 percent in just one year, ” (wiadomo z czyjego powodu) Poza tym szyfrowanie na nic się nie zda, jeśli okaże się, że od 10 lat istniał problem z jakąś implementacją, z generatorem prng, jest atak osłabiający lub z samym algorytmem. Z szyfrowaniem jest taki problem, że jest silne, dopóki już nie jest. Pomimo iż spora część ruchu wciąż nie jest szyfrowana, to nic nie stoi na przeszkodzie, by służby po prostu podsłuchiwały i spisywały do notesika zera i jedynki. :> Po prostu na później, gdy odszyfrowanie np. 2048/256 bitów będzie trwało parę godzin (i pomijam nawet PFS). Ruch w sieci mimo, iż jest szyfrowany, to nie jest anonimowy, więc wiadomo kogo nasłuchiwać.
 22. 1 punkt
  Jak to? A to? Dobór to synonim presji, selekcji. Także tego... nie rozumiem który włos dzielimy i na ile części?
 23. 1 punkt
  https://www.miejski.pl/slowo-W+razie+_"w_"
 24. 1 punkt
  A szczególnie przed pisaniem o tym na publicznie dostępnym forum, do którego danych będzie można uzyskać bezproblemowy dostęp tak długo jak będzie istniała nasza cywilizacja dzięki archiwom google, wayback machine, itp.
 25. 1 punkt
  Ciepłych, spokojnych Świąt Wielkanocnych. Z rodziną przy stole, pysznymi potrawami i mokrym Dyngusem. Ania, Jacek i Mariusz « powrót do artykułu
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×