Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zanik mięśni to skutek utraty nerwów

Recommended Posts

Przyczyną naturalnego zaniku mięśni nóg w czasie starzenia jest utrata nerwów kontrolujących kończyny.

Naukowcy z Manchester Metropolitan University, Uniwersytetu w Waterloo i Uniwersytetu w Manchesterze badali 168 mężczyzn. Okazało się, że do wieku 75 lat następowała utrata 30-50% nerwów kontrolujących nogi. Skutkiem tego był zanik mięśni. Okazało się jednak, że sprawniejsi ludzie byli w lepszej sytuacji, bo aktywność zwiększała szanse na powstanie nowych odgałęzień zachowanych nerwów i ograniczenie degeneracji odłączonych od układu nerwowego (czytaj: bezużytecznych) mięśni.

Autorzy publikacji z Journal of Physiology przypominają, że z wiekiem mięśnie nóg stają się coraz mniejsze i słabsze, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. wstawanie z krzesła czy wchodzenie po schodach. Choć to powszechne zjawisko, dotąd nie było do końca wiadomo, co jest jego przyczyną.

Prof. Jamie McPhee z Manchester Metropolitan University wyjaśnia, że zazwyczaj młodzi dorośli mają w okolicy lędźwiowej ok. 70 tys. nerwów kontrolujących ruchy kończyn dolnych. Z wiekiem następują jednak znaczące spadki. Zaobserwowaliśmy dramatyczną - 30-60% - utratę nerwów kontrolujących mięśnie [...].

Brytyjsko-kanadyjski zespół przyglądał się tkance mięśniowej, wykorzystując rezonans magnetyczny (MRI). By oszacować liczbę i wielkość ocalałych nerwów, analizowano aktywność elektryczną w mięśniach (przeprowadzono elektromiografię).

Jak zaznacza McPhee, tworzenie nowych odgałęzień nerwów jest bardziej prawdopodobne u sprawnych osób z dużymi, zdrowymi mięśniami. Gdy wewnętrzny mechanizm zabezpieczający jest nieskuteczny, zachodzi zanik mięśni, który może nawet prowadzić do sarkopenii (zespół ten występuje u ok. 10-20% osób w wieku 65+).

Obecnie akademicy sprawdzają, czy regularne ćwiczenia w średnim i starszym wieku spowalniają proces odłączania mięśni od układu nerwowego lub wspomagają powstawanie nowych gałęzi nerwów, by uratować odłączone włókna. Ekipa chce ustalić, jakie ćwiczenia są najlepsze (trening siłowy czy wytrzymałościowy) i zrozumieć fizjologię zmian nerwowo-mięśniowych w przebiegu starzenia.

Naszym celem jest znalezienie sposobów na usprawnienie procesu tworzenia odgałęzień [...] oraz zmniejszenie liczby seniorów z niską masą mięśniową i słabymi mięśniami. Obecnie w Europie mamy co najmniej 10 mln starszych osób z [...] sarkopenią. Znajdują się one w grupie podwyższonego ryzyka społecznej izolacji, upadków, złamań, niepełnosprawności i hospitalizacji - tłumaczy McPhee.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×