Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bakterie z jelita cienkiego mogą wędrować do narządów i wywoływać odpowiedź autoimmunologiczną

Recommended Posts

Bakterie występujące w jelicie cienkim myszy i ludzi mogą przemieszczać się do różnych narządów i wywoływać odpowiedź autoimmunologiczną. Zespół z Uniwersytetu Yale zauważył także, że reakcję tę można stłumić za pomocą antybiotyku lub szczepionki.

Naukowcy, których artykuł ukazał się w piśmie Science, uważają, że ich odkrycia mogą utorować drogę nowym metodom leczenia chorób autoimmunologicznych, np. tocznia rumieniowatego układowego czy autoimmunologicznego zapalenia wątroby (AZW).

Podczas badań Amerykanie skupili się na Enterococcus gallinarum, bakteriach, które potrafią się spontanicznie przemieszczać z przewodu pokarmowego do węzłów chłonnych, wątroby i śledziony.

Na modelu mysim (gryzoniach podatnych genetycznie) naukowcy zademonstrowali, że w tkankach poza jelitem E. gallinarum zapoczątkowuje produkcję autoprzeciwciał oraz stan zapalny. Ten sam mechanizm zapalny potwierdzono w hodowlach hepatocytów zdrowych osób. Bakterię wykryto też w wątrobach pacjentów z chorobą autoimmunologiczną.

Podczas dalszych eksperymentów uczeni zauważyli, że autoimmunizację można zahamować za pomocą antybiotyku lub szczepionki przeciwko E. gallinarum. W obu przypadkach tłumiono wzrost bakterii w tkankach i zmniejszano ich wpływ na układ odpornościowy.

Dr Martin Kriegel podkreśla, że szczepionki przeciw innym bakteriom nie zapobiegały śmiertelności ani autoimmunizacji. By uniknąć oddziaływania na inne baterie mikrobiomu, szczepionkę podawano domięśniowo.

Zespół planuje dalsze badania nad E. gallinarum.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×