Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Winogrona ograniczają szkody wyrządzane przez zespół metaboliczny

Recommended Posts

Spożycie winogron chroni przed uszkodzeniem narządów w przebiegu zespołu metabolicznego.

Badanie naukowców z University of Michigan ujawniło, że winogrona ograniczają stan zapalny i magazynowanie tłuszczu. Wydaje się, że dzieje się tak dzięki zawartości polifenoli.

Zespół doktora E. Mitchella Seymoura sprawdzał, jak wysokotłuszczowa dieta wpływa na serce, wątrobę, nerki i tkankę tłuszczową szczurów predysponowanych do otyłości. U zwierząt z grupy eksperymentalnej do menu na 3 miesiące dopisano liofilizowane białe, czerwone i czarne winogrona.

Amerykanie zauważyli, że po 90 dniach winogronowej diety znacząco spadły poziomy markerów stanu zapalnego (do największych zniżek doszło w wątrobie i brzusznej tkance tłuszczowej). Gdy porównano grupy kontrolną i eksperymentalną, okazało się, że w tej drugiej winogrona zmniejszyły otłuszczenie wątroby, nerek i brzucha. Co więcej, spożycie proszku nasiliło obronę antyoksydacyjną (zwłaszcza w nerkach i wątrobie).

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Tolo
Szczawiany są większości roślin i nie tylko, a winogrona nie należą do tych które nawet w górnej granicy wartości mają najwięcej szczawianów
Winogrona bardzo różnią się od siebie ilością szczawianów, upraszczając dość mocno, można powiedzieć że te z jasną skórką zawierają ich mało, a te z ciemną skórką dużo.

Tak czy owak, zapewne zjadanie winogron, czy nawet szpinaku który zawiera tony szczawianów wapnia w porównaniu z winogronem, nie wpłynie negatywnie przy odpowiedniej diecie i nawodnieniu wodą mineralną

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×